LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο: Με μαγική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ ο Μέσι

Ο Μέσι πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Μπιλμπάο με απευθείας εκτέλεση φάουλ για τη La Liga.
Ο Μέσι πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Μπιλμπάο Ⓒ 2021 JOAN MONFORT/ASSOCIATED PRESS

Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης της Μπαρτσελόνα με τον Μπιλμπάο στέλνοντας με τρομερή εκτέλεση φάουλ την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σιμόν.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Πρωταγωνιστής ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ακινητοποιημένου Σιμόν παρά την προσπάθεια του Γεράι που πήδηξε πάνω στη γραμμή.

Ο Αργεντίνος σταρ με αυτό το γκολ κατάφερε να φτάσει στα 12 τέρματα τη φετινή σεζόν στη La Liga. Μάλιστα ήταν το 54ο γκολ στην καριέρα του Μέσι με εκτέλεση φάουλ.

Ο Μέσι είναι μακράν ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ με απευθείας εκτελέσεις φάουλ στην La Liga στα τελευταία 25 χρόνια. Ο Pulga έχει συνολικά 37 (από 403 χτυπήματα), ενώ ακολουθούν οι Κριστιάνο Ροναλντο (19 γκολ), Ρομπέρτο Κάρλος (16 γκολ) και Ροναλντίνιο (15 γκολ).

Photo credits: ⓒ 2021 Joan Monfort/Associated Press