LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ 4-0: Ο Ντεμπελέ "καθάρισε" μέσα σε 22 λεπτά την ομάδα του Βαλβέρδε

@2022 JOAN MONFORT

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ μπήκε αφιονισμένος στο "Καμπ Νόου" και συμμετείχε στα τρία γκολ της Μπαρτσελόνα στα πρώτα 22 λεπτά (1 γκολ - 2 ασίστ), για να στρώσει το δρόμο για το άνετο 4-0 απέναντι στην Αθλέτικ του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Η Μπαρτσελόνα πληγώθηκε στο πρώτο Clasico της σεζόν χάνοντας με 3-1 από την πρωταθλήτρια Ρεάλ όμως σε διάστημα λίγων ημερών δείχνει να είναι σε καλό δρόμο για να επουλώσει τις πληγές της. Μεσοβδόμαδα επικράτησε με 3-0 της Βιγιαρεάλ στο "Καμπ Νόου" ενώ το βράδυ της Κυριακής (23/10) επέστρεψε στο ίδιο γήπεδο για να κάνει επίδειξη δύναμης και απέναντι στην Αθλέτικ, την οποία και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-0) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν με διαφορά ο Ουσμέν Ντεμπελέ ο οποίος συμμετείχε και στα τέσσερα γκολ της ομάδας του, για να γίνει μάλιστα ο πρώτος παίκτης με ένα γκολ και τρεις ασίστ στον ίδιο αγώνα πρωταθλήματος μετά από τον Λουίς Σουάρες, που είχε τον ίδιο ακριβώς απολογισμό στο "Καμπ Νόου" σε αγώνα απέναντι στην Αλαβές στις 21 Δεκεμβρίου 2019.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με το πόδι στο γκάζι για να κλειδώσει από νωρίς το τρίποντο που θα την έφερνε στο -3 από την κορυφή και την Ρεάλ και μέσα σε 10 λεπτά απλοποίησε το έργο της. Η αρχή έγινε στο 12', με τον Ντεμπελέ να βλέπει αρχικά το σουτ του να σταματάει στο δεξί δοκάρι αλλά να μην εγκαταλείπει τη φάση και στην εξέλιξή της να δέχεται ασίστ από τον Λεβαντόβσκι (σέντρα) για να γράψει το 1-0 με κεφαλιά, στο μόλις δεύτερο γκολ στην επαγγελματική καριέρα του που σκόραρε με το κεφάλι (το πρώτο ήταν στις 18 Δεκεμβρίου 2017, σε ματς της Ντόρτμουντ κόντρα στην Βόλφσμπουργκ).

Έξι λεπτά αργότερα ο Γάλλος "σέρβιρε" στον Σέρτζι Ρομπέρτο και ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ στο φινάλε μίας μεγάλης κούρσας που έκανε (2-0), για να ακολουθήσει το 3-0 στο 22', με τον Ντεμπελέ να τροφοδοτεί τον Λεβαντόβσκι και τον Πολωνό διεθνή στράικερ να γυρνάει επιδέξια το σώμα του και να εκτελεί με άπιαστο σουτ που έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο | 23 Οκτωβρίου 2022 @2022 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Τα γκολ αυτά στάθηκαν ικανά για να μην επιτρέψουν στους παίκτες της Αθλέτικ να σκεφτούν έστω να αμφισβητήσουν την υπεροχή των Καταλανών και το δεύτερο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να κάνουν ουσιαστικά διαχείριση, με τον Ντεμπελέ να "ξαναχτυπάει" πάντως στο 73' βγάζοντας ασίστ για το τελικό 4-0 με την υπογραφή του Φεράν Τόρες.

Το φινάλε μάλιστα του αγώνα βρήκε τον Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο ρεκόρ αφού έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας σε όλη την ιστορία της La Liga που κράτησε απαραβίαστη την εστία του στις 9 από τις πρώτες 11 αγωνιστικές της ίδια σεζόν (δέχτηκε γκολ μόνο από τον Ίσακ στο ματς με την Σοσιεδάδ και από τους Μπενζεμά, Βαλβέρδε και Ροντρίγκο στο ντέρμπι με την Ρεάλ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Κουντέ (63' Αλόνσο), Ε. Γκαρσία, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι (63' Τόρες), Ντεμπελέ (77' Καράλ), Λεβαντόβσκι (63' Φάτι) Γκάβι (33' Κεσιέ)

ΑΘΛΕΤΙΚ: Σιμόν, Ντε Μάρκος (60' Λεκουέ), Γεράι, Ίνιγκο, Γιούρι, Ερέρα (Ν. Γκαρσία (60' Σάνσετ)), Βέσγκα, Ν. Γουίλιαμς, Θαράγκα (70' Βενθεδόρ), Μπερενγκέρ, Ι. Γουίλιαμς (70' Ρ. Γκαρσία)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

• Ράγιο Βαγεκάνο - Κάντιθ 5-1 (44' πεν. Παλαθόν, 45+1' Γκαρσία, 63' 89' Λεζέν, 79' Καμέλο / 82' αυτ. Μπαλίου)
  • Βαγιαδολίδ - Σοσιεδάδ 1-0 (16' Λεόν)
  • Βαλένθια - Μαγιόρκα 1-2 (52' πεν. Καβάνι / 66' πεν. Μουρίκι, 83' Κανγκ-Ιν)
  • Ρεάλ - Σεβίλλη 3-1 (5' Μόντριτς, 79' Βάθκεθ, 81' Βαλβέρδε/ 54' Λαμέλα)
  • Εσπανιόλ - Έλτσε 2-2 (24' Πουάδο, 67' Μπρέθγουεϊτ / 11' Μίγια, 82' Βερδού)
  • Μπέτις - Ατλέτικο 1-2 (84' Φεκίρ / 54' 71' Γκριεζμάν)
  • Ζιρόνα - Οσασούνα 1-1 (45+1' Λόπες / 37' Μπάρχα)
  • Βιγιαρεάλ - Αλμερία 2-1 (56' Μπαένα, 90+4' Τζάκσον / 31' Μελέρο)
  • Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ 4-0 (12' Ντεμπελέ, 18' Ρομπέρτο, 22' Λεβαντόσκι, 73' Τόρες)
  • 24/10 22:00 Θέλτα - Χετάφε