MUNDIAL FACTS

Μουντιάλ 2022, Βραζιλία - Νότια Κορέα: Η σελεσάο για την όγδοη σερί πρόκριση στον προημιτελικό

Ο Ραφίνια με τον Νεϊμάρ
Ο Ραφίνια με τον Νεϊμάρ © 2021 ANDRE PENNER / AP IMAGES

Βραζιλία και Νότια Κορέα (05/12, 21:00, ΑΝΤ1, Live SPORT24) διεκδικούν ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022. Δείτε ορισμένα χρήσιμα στοιχεία της αναμέτρησης.

Η Βραζιλία θέλει να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής στο Μουντιάλ 2022 και πρώτος αντίπαλος της στα νοκ-άουτ είναι η Νότια Κορέα (05/12, 21:00, ΑΝΤ1, Live SPORT24).

Ας δούμε ορισμένα χρήσιμα facts της συγκεκριμένης μονομαχίας με τη βοήθεια της Opta.

Αυτή θα είναι η όγδοη συνάντηση των δύο ομάδων, αλλά η πρώτη επίσημη, με την Βραζιλία να έχει έξι νίκες και μια ισοπαλία.

SPORT24

Η Νότια Κορέα δεν έχει νικήσει ποτέ σε Μουντιάλ ομάδα από τη Νότια Αμερική, έχει δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Η Βραζιλία έχει τέσσερις ήττες στα τελευταία 10 παιχνίδια της σε Μουντιάλ. Οι προηγούμενες τέσσερις ήττες της Σελεσάο είχαν έρθει σε 36 αγώνες (26 νίκες, έξι ισοπαλίες).

Αυτός θα είναι πρώτος νοκ-άουτ αγώνας για την Νότια Κορέα μετά το 2010, όταν έχασε 1-2 από την Ουρουγουάη στους 16. Οι Κορεάτες έχουν μόνο μία νίκη σε πέντε αγώνες νοκ-άουτ (μια ισοπαλία, τρεις ήττες), εκείνη επί της Ιταλίας στους 16 το 2002.

Βραζιλία - Νότια Κορέα στη Stoiximan με Super Ενισχυμένες Αποδόσεις & Live Bet Builder!

Η Βραζιλία έχει επτά σερί προκρίσεις στους προημιτελικούς και μόνο μία φορά χρειάστηκε πέναλτι, το 2014 με τη Χιλή. Ο τελευταίος αποκλεισμός της Σελεσάο στους 16 ήταν από την Αργεντινή το 1990.

Ο Πάουλο Μπέντο έχει μία ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια του σε Μουντιάλ στον πάγκο της Πορτογαλίας και της Νότιας Κορέας. Αυτός θα είναι ο πρώτος νοκ-άουτ αγώνας της καριέρας του και κανείς Πορτογάλος προπονητής δεν έχει νικήσει σε αγώνα νοκ-άουτ σε Μουντιάλ.

SPORT24

Η Βραζιλία δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στο Μουντιάλ, κάτι που είχε να συμβεί από το Παγκόσμιο του 1994.

Έντεκα από τα τελευταία 12 γκολ της Νότιας Κορέας σε Μουντιάλ έχουν μπει στο δεύτερο ημίχρονο και τέσσερα από τα τελευταία επτά έχουν σημειωθεί στις καθυστερήσεις.

Ο Ροντρίγκο έχει κερδίσει τρεις κίτρινες κάρτες στο Μουντιάλ, τις περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη που συνεχίζει στο τουρνουά, παρότι έχει αγωνιστεί μόλις 114 λεπτά.

SPORT24

Ο Σον είχε την πρώτη του συμμετοχή σε γκολ στο Μουντιάλ με την ασίστ στο 91’ στον Χουάνγκ Χι-Τσαν στον αγώνα με την Πορτογαλία που έδωσε τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του.

TAGS MUNDIAL FACTS ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΝΟΤΙΑΣ ΚΟΡΕΑΣ