APERTURA

Μόνη 1η η Μπόκα, ξανά... πάτος για Ρίβερ

ρίβερ αρχεντινος

Η Μπόκα Τζούνιορς πέρασε μόνη πρώτη, ξανά τελευταία η Ρίβερ καθώς υπέστη ήττα "σοκ" στο "Μονουμεντάλ" (videos)

Λούκας Βιάτρι και Λουτσιάνο Φιγκερόα ήταν οι σκόρερς για την Μπόκα, ενώ η Τίγκρε ηττήθηκε από την Εστουντιάντες με 0-2 στην Λα Πλάτα, με τους Χουάν Σεμπαστιάν Βερόν, Φαμπιανέσι και Μπενίτεζ να πετυχαίνουν τα τέρματα των γηπεδούχων.
"Έμφραγμα" για Ρίβερ Πλέιτ

Η Ρίβερ Πλέιτ βρέθηκε και πάλι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, καθώς ηττήθηκε μέσα στο "Μονουμεντάλ" από την Αρχεντίνος Τζούνιορς με 1-2, αν και είχε την νίκη στα χέρια της.

Οι "εκατομμυριούχοι" άνοιξαν το σκορ στο 16' με τον Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία, όμως ισοφαρίστηκαν στο 79' από τον Σάμπια και έχασαν το ματς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από το γκολ του Ορτιγκόζα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άρσεναλ - Νιούελς 1-1 (70' Καρέρα / 31' Αγκουΐάρ)
Μπάνφιλντ - Ουρακάν 0-0

Σάββατο
Ρασίνγκ Κλουμπ - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-1 (16' Μαξ. Μοράλεζ / 87' Αριέλ Αγκουέρο)
Ροσάριο Σεντράλ - Ιντεπεντιέντε 1-2 (10' Καράλιο / 43' Νταμιάν Λεντέσμα, 91' Ρίος)
Κολόν - Γοδόι Κρουζ 0-0
Σαν Λορέντζο - Λανούς 1-3 (26' Μπεργκέσιο / 12' Λάγκος, 77' Σαντ, 88' Σάλβιο)

Ρίβερ Πλέιτ - Αρχεντίνος Τζ. 1-2 (16' Φαλκάο Γκαρσία / 79' Σάμπια, 93' Ορτιγκόζα)
Βελέζ Σάρσφιλντ - Χιμνάσια Χουχούι 2-0 (75' Οκάμπο, 93' Καμπρέρα)
Σαν Μάρτιν - Μπόκα Τζούνιορς 1-2 (59' Σααβέντρα / 36' Βιάτρι, 62' Φιγκερόα)
Εστουντιάντες - Τίγκρε 3-1 (8' Βερόν, 29' Φαμπιανέσι, 90' Μπενίτεζ / 91' Λούνα)

Ρίβερ - Αρχεντίνος 1-2

Σαν Μάρτιν - Μπόκα 1-2

Εστουντιάντες - Τίγκρε 3-1

Βελέζ - Χιμνάσια Χ. 2-0

Σαν Λορέντζο - Λανούς 1-3