ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μίλαν - Βερόνα 2-2: Έσωσε το βαθμό στο 93' ο Ιμπραχίμοβιτς

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σε προσπάθειά του από τον αγώνα της Μίλαν με την Βερόνα για την Serie A AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Μίλαν βρέθηκε κατάματα με την πρώτη της ήττα στη φετινή Serie A, με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να τη σώζει όμως κάνοντας το 2-2 κόντρα στην Βερόνα στο 93' και να διατηρεί το +2 στη βαθμολογία από την δεύτερη Σασουόλο (VIDEOS).

Λίγα 24ωρα μετά το βαρύ εντός έδρας 3-0 από την Λιλ στο Europa League που σήμανε την πρώτη της φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, η Μίλαν έφτασε μία ανάσα από το να γνωρίσει και την πρώτη της ήττα στη φετινή Serie A, και μάλιστα στο "Σαν Σίρο".

Στο τελευταίο χρονικά ματς της 7ης αγωνιστικής, οι ροσονέρι αντιμετώπισαν την Βερόνα και βρέθηκαν προ εκπλήξεων από πολύ νωρίς, με τους τζαλομπλού να ανοίγουν το σκορ στο 6' με τον Μπαράκ και να κάνουν ακόμα πιο δύσκολη την εξίσωση για τους παίκτες του Στέφανο Πιόλι στο 19', με το αυτογκόλ του Καλάμπρια που έφερε το 0-2.

Η πρώτη αντίδραση της Μίλαν ήρθε στο 27' όταν και μείωσε σε 1-2 με αυτογκόλ του Μανιάνι ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αύξησε την πίεσή της και ήταν ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Πρώτα έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση αστοχώντας σε πέναλτι στο 66' (έφτασε τα 3 χαμένα απο την αρχή της σεζόν, δεν υπάρχει άλλος στα τοπ-5 ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που να έχει αστοχήσει σε τόσα στο ίδιο διάστημα), ακολούθως είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 76', ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε τη λύτρωσή του, γράφοντας με κεφαλιά το τελικό 2-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου

Σασουόλο - Ουντινέζε 0-0

Σάββατο 7 Νοεμβρίου

Κάλιαρι - Σαμπντόρια 2-0 (48' πεν. Πέδρο, 69' Ναντέζ)

Μπενεβέντο - Σπέτσια 0-3 (29' Πομπέγκα, 65' 70' Ενζολά)

Πάρμα - Φιορεντίνα 0-0

Κυριακή 8 Νοεμβρίου

Λάτσιο - Γιουβέντους 1-1 (90+5' Καϊσέδο / 15' Ρονάλντο)

Τζένοα - Ρόμα 1-3 (50' Πιάτσα / 45+2', 66' , 85' Μχιταριάν)

Αταλάντα - Ίντερ 1-1 (79' Μιράντσουκ / 58' Λαουτάρο Μαρτίνες)

Τορίνο - Κροτόνε 0-0

Μπολόνια - Νάπολι 0-1 (23' Όσιμεν)

Μίλαν - Βερόνα 2-2 (27' αυτ. Μανιάνι, 90+3' Ιμπραχίμοβιτς / 6' Μπαράκ, 19' αυτ. Καλάμπρια)

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.