ΙΣΠΑΝΙΑ

Μεγάλη πρόκριση με 5-1 η Ατλέτικο

σιμάο φορλάν

Η Ατλέτικο κέρδισε με 5-1 την Ουέλβα & πήρε πρόκριση-θρίλερ στους "8" του Copa del Rey (videos)

Οι "ροχιμπλάνκος" κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου ματς πριν το ημίχρονο, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια κερδίζοντας με 3-0, χάρη στα γκολ του Σιμάο στο 21', του Αγκουέρο στο 24' και του Ουϊφαλούσι στο 39'.
Στο 62' οι γηπεδούχοι έφτασαν σε 4ο γκολ και σε σκορ πρόκρισης με το αυτογκόλ του Τροέστ από προσπάθεια του Αγκουέρο, όμως στο 71' ο Καρμόνα μείωσε για την Ουέλβα και πέτυχε γκολ που εκείνη την στιγμή της έδινε την πρόκριση.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για τους Μαδριλένους, καθώς αποβλήθηκε ο Πάουλο Ασουνσάο και έπρεπε να ψάξουν το γκολ της πρόκρισης με δέκα παίκτες.

Το γκολ αυτό όμως ήρθε με τον Σιμάο Σαμπρόσα να σκοράρει και πάλι στο 84' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και να στέλνει με 5-1 την ομάδα του στα προημιτελικά του Copa del Rey, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Θέλτα.

Η σύνθεση της Ατλέτικο...
Ντε Χέα, Ουϊφαλούσι, Περέα (82' Ιμπραΐμα), Άλβαρο Ντομίνγκεθ, Αντόνιο Λόπεθ, Πάουλο Ασουνσάο, Ρέγες, Σιμάο, Χουράδο (74' Ραούλ Γκαρθία), Φορλάν, Αγκουέρο (85' Βαλέρα).

Ανατροπή η Μαγιόρκα

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Μαγιόρκα πήρε πολύ δύσκολη πρόκριση, καθώς κέρδισε με 3-1 στο νησί την Ράγιο Βαγεκάνο, η οποία προηγήθηκε, ενώ είχε κερδίσει με 2-1 στο πρώτο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 44' με τον Πίτι και ο Βίκτορ με δύο γκολ στο 50' και το 61' έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Ο Μάριο Σουάρεθ ήταν αυτός που λύτρωσε την Μαγιόρκα χαρίζοντάς της την πρόκριση με γκολ στο 92', ενώ όλα έδειχναν παράταση.

Η σύνθεση της Μαγιόρκα...
Λουξ, Χοσέμι, Ραμίς, Ρουμπέν, Κοράλες, Μαρτί, Μπόρχα Βαλέρο, Βαρέλα (46' Κάστρο), Πετσολάνο, Βίκτορ (79' Μάριο Σουάρεθ), Α. Κεϊτά (46' Αντουρίθ).

*Τα ζευγάρια της φάσης των "8" είναι μετά τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών της φάσης των "16" του Copa del Rey:

Τρίτη
Βιγιαρεάλ - Θέλτα 0-1 (92' πέν. Τρασόρας) [1-1]

Τετάρτη
Οσασούνα - Χέρκουλες 1-0 (48' Μασούντ) [1-2]
Ντεπορτίβο - Βαλένθια 2-2 (49' Λουΐς Φιλίπε, 71' Χουάν Ροντρίγκεθ / 10' και 29' Ζίγκιτς) [2-1]
Σανταντέρ - Αλκορκόν 0-0 [3-2]
Χετάφε - Μάλαγα 5-1 (15' και 49' Σολδάδο, 30' Ράφα, 53' Πέδρο Λεόν, 81' Παρέχο / 63' Χουάνμι) [2-1]
Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 1-0 (64' Τσάβι) [2-1]

Πέμπτη
Μαγιόρκα - Βαγεκάνο 3-1 (50' και 61' Βίκτορ, 92' Μάριο Σουάρεθ / 45'+1 Πίτι) [1-2]
Ατλέτικο - Ουέλβα 5-1 (21' και 84' Σιμάο, 24' Αγκουέρο, 39' Ουϊφαλούσι, 62' αυτ. Τροέστ / 71' Καρμόνα) [0-3]