LA LIGA

Μαθήματα ποδοσφαίρου

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου, με το τελικό 4-1 να κολακεύει τη Σαραγόσα

Oι "μπλαουγκράνα" ήταν... ισοπεδωτικοί στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχαν και τα τέσσερα τέρματά τους, με τους Μέσι (δύο γκολ), Ινιέστα και Μάρκες. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, όμως οι παίκτες του Φρανκ Ράικαρντ έχασαν σωρεία ευκαιριών, με τον Τιερί Ανρί να χάνει γκολ που δεν... χάνονται. Η Σαραγόσα απλά παρακολουθούσε και στάθηκε τυχερή που το σκορ έμεινε στα επίπεδα του 4-1.
Στην κορυφή Βιγιαρεάλ, Βαλένθια

Βιγιαρεάλ και Βαλένθια συνέχισαν με νίκες την πορεία τους, στην 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και βρίσκονται μαζί στην κορυφή της Primera Division (έχουν από 12 βαθμούς). Το "κίτρινο υποβρύχιο" επικράτησε σχετικά εύκολα της Σανταντέρ με 2-0 εκτός έδρας, ενώ οι "νυχτερίδες" επιβλήθηκαν με 2-1 της Χετάφε στο "Μεστάγια".

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης του Γιούρκα Σεϊταρίδη. Στο "Σαν Μαμές", οι "ροχιμπλάνκος" νίκησαν την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-0, με τον Έλληνα δεξιό οπισθοφύλακα να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά (παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα). Δεύτερη σερί νίκη και για την Ουέλβα του Βίκτορ Μουνιόθ, η οποία νίκησε την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με 2-0 στο "Ριαθόρ".

Η Μαγιόρκα, με τον Άγγελο Μπασινά στη βασική της ενδεκάδα, έκανε μεγάλη ανατροπή εντός έδρας και πήρε μία σημαντική νίκη. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη νεοφώτιστη Βαγιαδολίδ στο ημίχρονο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη μετέτρεψε έναν... εφιάλτη, σε επιβλητική νίκη με 4-2! Ο Έλληνας αμυντικός μέσος αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο "Σαδάρ", η Οσασούνα διέλυσε τη Λεβάντε, επικρατώντας με 4-1, ενώ στο ντέρμπι των νεοφώτιστων η Αλμερία νίκησε τη Μούρθια με 1-0 εκτός έδρας.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Τρίτη (25/9):

Σεβίλλη-Εσπανιόλ 2-3 (60' αυτ. Γιάρκε, 69' Κονέ-29' Άνχελ, 54' Γκαρθία, 88' Ταμούδο)

Τετάρτη (26/9):

Οσασούνα-Λεβάντε 4-1 (31', 51' Παντιάνι, 57' Χουανφράν, 76' Χάβι Γκαρθία-34' Ετιέν)

Σανταντέρ-Βιγιαρεάλ 0-2 (39' Νιχάτ, 76' Ρόσι)

Μούρθια-Αλμερία 0-1 (41' Φελίπε Μέλο)

Μαγιόρκα-Βαγιαδολίδ 4-2 (49' Νούνιες, 56', 87' Αράνγκο, 83' Βίκτορ-5' Ογκμπέτσε, 25' Βίκτορ)

Βαλένθια-Χετάφε 2-1 (15' Σίλβα, 31' Βίγια-76' Μπραούλιο)

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια-Ουέλβα 0-2 (12' Μάρτινς, 47' Χάβι Γκερέρο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (12' Aγουέρο, 78΄Φορλάν)

Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 4-1 (6', 11' Mέσι, 22' Ινιέστα, 45' Μάρκες-10' Θαπατέρ)