ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ: Ο Κονατέ με κεφαλιά κι ο Μανέ με τάκλιν στον... τερματοφύλακα το 2-0 σε 17 λεπτά

COSMOTE

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο Γουέμπλεϊ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας και με δύο γκολ των Ιμπραχιμά Κονατέ και Σαντιό Μανέ στα πρώτα 17 λεπτά πήρε προβάδισμα πρόκρισης εις βάρος της Μάντσεστερ Σίτι.

Η Λίβερπουλ έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας μέσα σε 17 λεπτά. Οι Ιμπραχιμά Κονατέ και Σαντιό Μανέ έδωσαν προβάδισμα στο σκορ εις βάρος της Μάντσεστερ Σίτι, με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα των "πολιτών" να φέρει ευθύνη.

Το 1-0 σημειώθηκε στο 9' έπειτα από κόρνερ από τα αριστερά και κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού των Κόκκινων, με τον Ζακ Στέφεν απλά να παρακολουθεί τη φάση.

Στο 17', ο Αμερικανός τερματοφύλακας έκανε μεγαλύτερο λάθος. Έπειτα από πάσα που δέχθηκε από τον Τζον Στόουνς στη μικρή περιοχή, καθυστέρησε χαρακτηριστικά να διώξει την μπάλα και ο Μανέ με τάκλιν την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0!