PREMIER LEAGUE

Premier League: Με πεντάρα κοιμάται στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν τα γκολ επί της Γουέστ Μπρομ
Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν τα γκολ επί της Γουέστ Μπρομ Ⓒ 2021 NICK POTTS/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε πανεύκολα (0-5) από την έδρα της Γουέστ Μπρομ και θα κοιμηθεί στην κορυφή της Premier League σε ίδιο αριθμό αγώνων με τη Γιουνάιτεντ, η οποία την Τετάρτη υποδέχεται την ουραγό Σέφιλντ. Νίκη με ανατροπή (1-3) στο Σαουθάμπτον για την Άρσεναλ.

Η Γουέστ Μπρομ φιλοξένησε τη Μάντσεστερ Σίτι το βράδυ της Τρίτης για την 20ή αγωνιστική της Premier League με τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα να μη συναντούν αντίσταση και να πετυχαίνουν τέσσερα γκολ ήδη στο πρώτο μέρος με τον Στέρλινγκ στο δεύτερο να διαμορφώνει το τελικό σκορ (0-5)

Ο Γκιουντογάν άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια, κίνηση και εκτέλεση στο έκτο λεπτό για την ομάδα του Μάντσεστερ.

Στο 20ό ο Ζοάο Κανσέλο διεύρυνε το προβάδισμα σε 0-2. Αρχικά η βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Μπερνάρντο Σίλβα, ο διαιτητής όμως δεν σφύριξε και στην εξέλιξη ο συμπατριώτης του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αφότου έγινε το σχετικό τσεκ στο VAR διαπιστώθηκε ότι ο Σίλβα ήταν σε κανονική θέση και το γκολ μέτρησε. Στο 30ό λεπτό ο Γκιουντογάν πέτυχε το δεύτερο δικό του και τρίτο της Σίτι γκολ.

Ενώ ο Ριγιάντ Μάχρεζ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου μέρους έκανε το 0-4. Ο Στέρλινγκ στο 57' διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-5).

Αυτή ήταν η ενδέκατη σερί νίκη της Μάντσεστερ Σίτι σε όλες τις διοργανώσεις και η φόρμα της δείχνει γιατί από πολλούς θεωρείται φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αν και ο Πεπ Γκουαρδιόλα κάνει λόγο για έξι υποψήφιες ομάδες.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ (Σαμ Αλαρντάις): Τζόνστοουν, Φέρλονγκ, Ατζάγι, Ο' Σι, Γκιμπς, Σνόντγκρας, Σόγερς, Γκραντ, Περέιρα, Ρόμπινσον.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Γκιουντογάν, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν, Στέρλινγκ, Μαχρέζ.

Η Σαουθάμπτον μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Άρμστρονγκ.

Η Άρσεναλ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με τον Πεπέ στο όγδοο λεπτό. Ο Σακά στο 39ο έδωσε προβάδισμα στους γκάνερς και ο Λακαζέτ στο 72ο σφράγισε τη νίκη των Λονδρέζων και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (Ραλφ Χάσενχουτλ): ΜακΚάρθι, Βαλερί, Μπέντναρεκ, Στίβενς, Βόκινς, Άρμστρονγκ, Ντιαλό, Γουόρντ-Πράουζ, Γουόλκοτ, Άνταμς, Ινγκς.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Μίκελ Αρτέτα): Λένο, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Νταβίντ Λουίζ, Σοάρες, Τόμας Πάρτεϊ, Τζάκα, Πεπέ, Σακά, Σμίθ-Ρόου, Λακαζέτ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/1

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 2-3 (3' Ζαχά, 90+7' Μπατσουαγί / 9', 25' Σούτσεκ, 65' Ντόουσον)

Νιούκαστλ - Λιντς 1-2 (57' Αλμιρόν / 17' Ραπίνια, 61' Χάρισον)

Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (6', 30' Γκιουντογάν, 23' Ζοάο Κανσέλο, 45+2' Μαχρέζ, 57' Στέρλινγκ)

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-3 (4' Αρμστρονγκ / 8' Πεπέ, 39' Σακά, 73' Λακαζέτ)