ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Μάλι - Ακτή Ελεφαντοστού 1-2 παρ. (1-1): Πρόκριση στους 4 με δύο γκολ στις καθυστερήσεις για τους "ελέφαντες" των 10 παικτών

Ο Ουμάρ Ντιακιτέ της Ακτής Ελεφαντοστού πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στο Μάλι για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2023 στο "Πις οφ Μπουάκε", Μπουάκε | Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/SUNDAY ALAMBA/AP IMAGES

Η Ακτή Ελεφαντοστού άφησε το καλό για το τέλος, στέλνοντας στο 90' στην παράταση τον προημιτελικό με το Μάλι και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής με 2-1 στο 120+1'.

Η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε το θαύμα του τουρνουά, αφού κατάφερε με δέκα παίκτες να κάνει ανατροπή και να υποτάξει στην παράταση το Μάλι με 2-1, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Το παιχνίδι δεν είχε θέαμα στο 1ο μέρος, με εξαίρεση το πέναλτι του Ανταμά Τραορέ που έπιασε ο Γιαχιά Φοφανά. Η δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Οντιλόν Κοσουνού (που υπέπεσε στο πέναλτι) στο 43' έδωσε άγρια ομορφιά στον αγώνα.

Οι οικοδεσπότες αμύνθηκαν και προσπάθησαν να περιορίσουν το Μάλι, το οποίο όμως βρήκε το γκολ με τον Νενέ Ντορζέλ, που είχε περάσει στη θέση του Τραορέ. Τη διαφορά όμως έκαναν οι αλλαγές του Εμέρς Φαέ, του υπηρεσιακού τεχνικού των "ελεφάντων".

Στο 86ο λεπτό πέρασε στον αγώνα τον Σιμόν Αντιγκρά, που στο 90' ισοφάρισε το παιχνίδι και το έστειλε στην παράταση. Στον εξτρά χρόνο, μια άλλη αλλαγή της Ακτής Ελεφαντοστού, ο Ουμάρ Ντιακιτέ, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 120+2' κι έστειλε την πατρίδα του στα ημιτελικά.

Ο "χρυσός" σκόρερ των "ελεφάντων" δεν συγκρατήθηκε, πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα του και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς, με συνέπεια να απουσιάσει από τα ημιτελικά. Με το τελευταίο σφύριγμα, ο Χαμαρί Τραορέ δεν άντεξε τον αποκλεισμό και έσπρωξε τον διαιτητή, με συνέπεια να δεχθεί κι αυτός κόκκινη κάρτα.

Τα ζευγάρια των προημιτελικών

1. Νιγηρία - Αγκόλα 1-0 (41' Λούκμαν)
  2. Λαϊκή Δημοκρατία Κονγκό - Γουινέα 3-1 (27' Μπεμπά, 65' πεν. Γουϊσά, 82' Μαζουακού - 20' πεν. Μπάγιο)
  3. Μάλι - Ακτή Ελεφαντοστού 1-2 παρ., 1-1 κ.α. (71' Ντορζέλ / 90+' Αντινγκρά, 120+2' Ντιακιτέ)
  4. 03/02 22:00 Πράσινο Ακρωτήρι - Νότια Αφρική