LIGUE 1

Λιόν - Τουλούζ 1-1: Σκόνταψαν ξανά οι "λιονέ"

Ο Τετέ με τη φανέλα της Λιόν
Ο Τετέ με τη φανέλα της Λιόν @ 2022 KIRSTY WIGGLESWORTH / AP IMAGES

Η Λιόν δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε αυτή τη φορά, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Τουλούζ στην έδρα της. Οι παίκτες του Πίτερ Μπος παραμένουν πέντε παιχνίδια χωρίς τρίποντο στη Ligue 1.

Η Λιόν δεν κατάφερε να επιστρέψει στα τρίποντα στη Ligue 1, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Τουλούζ στην έδρα της για τη 10η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πίτερ Μπος αγνοεί το τρίποντο στα πέντε τελευταία ματς στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι "λιονέ" άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Τετέ. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός συνδυάστηκε σωστά με τον Λακαζέτ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν στη συνέχεια του ματς, όμως δεν κατάφεραν σε καμία από τις ευκαιρίες τους να πετύχουν κάποιο γκολ μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο Φιλίπ Μοντανιέ έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ρατάο στο 58' και αυτός εννέα λεπτά μετά έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τους φιλοξενούμενους. Η Λιόν προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, δίχως όμως αποτέλεσμα, απειλώντας ελάχιστα την αντίπαλη εστία.

Πλέον η Λιόν έμεινε στην έβδομη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 14 βαθμούς, χάνοντας έδαφος για τις ευρωπαϊκές θέσεις, ενώ η Τουλούζ έμεινε με δύο λιγότερους. Να σημειωθεί ότι για τους φιλοξενούμενους στον πάγκο βρισκόταν ο Χάρης Τσιγγάρας, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον προπονητή του.