PREMIER LEAGUE

Λιντς - Μπέρνλι 1-0: Με το "δέκα το καλό" του Μπάμφορντ

Ο Πάτρικ Μπάμφορντ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στη νίκη της Λιντς επί της Μπέρνλι MOLLY DARLINGTON/POOL VIA AP

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάμφορντ - δέκατο γκολ για τον 27χρονο στη σεζόν - στο πέμπτο λεπτό ήταν αρκετή για να χαρίσει στη Λιντς την εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπέρνλι.

Η Λιντς άφησε πίσω της τη συντριβή (6-2) στο Μάντσεστερ από τη Γιουνάιτεντ και επέστρεψε στις νίκες.

Η εκτέλεση πέναλτι του Πάτρικ Μπάμφορντ στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης για τη 15η αγωνιστική της Premier League ήταν αρκετή για να πανηγυρίσουν ο Μαρσέλο Μπιέλσα και οι παίκτες του την εντός έδρας επικράτηση επί της Μπέρνλι.

Έτσι κι αλλιώς η σεζόν που κάνει ο 27χρονος είναι πέραν κάθε προσδοκίας.

Αυτό ήταν το δέκατο γκολ του σε 15 ματς της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος. Μόνον οι Μαρκ Βίντουκα και Τόνι Γεμπόα χρειάστηκαν λιγότερα από 15 ματς με τη Λιντς (9 και 14 αντίστοιχα) για να φτάσουν σε αυτόν τον αριθμό τερμάτων.

ΛΙΝΤΣ (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέ, Ντάλας, Έιλινγκ, Στρούικ, Αλιόσκι, Φίλιπς, Ραπίνια (70' Ποβέδα), Κλιχ (66' Σάκλετον), Ροντρίγκο (59' Ερνάντεθ), Χάρισον, Μπάμφορντ.

ΜΠΕΡΝΛΙ (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Μπένσον (74' Στίβενς), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Πίτερς (73' Ροντρίγκεζ), Γουντ, Μπαρνς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 26 Δεκεμβρίου

Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31' Μπαρνς, 85' Βάρντι / 23' Ράσφορντ, 79' Φερνάντες)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5' Τραορέ, 66' Χάουζε, 76' Ελ-Γκάζι)

Φούλαμ - Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ - Τσέλσι 3-1 (34' πεν. Λακαζέτ, 44' Τζάκα, 56' Σακά / 86' Άμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 2-0 (14' Γκουντογάν, 55' Τόρρες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 0-1 (80' Σίγκουρσον)