ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ - Νις 2-0: Οι "λιλουά" ανέκτησαν τα πρωτεία απ' την Παρί

Ο Μπουράκ Γιλμάζ με τη φανέλα της Λιλ
Ο Μπουράκ Γιλμάζ με τη φανέλα της Λιλ @ 2021 MICHEL SPINGLER/ASSOCIATED PRESS

Η Λιλ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στη Νις και με τη νίκη της ανέκτησε την κορυφή της Ligue 1 απ' την Παρί.

Η Λιλ υποδέχθηκε τη Νις γνωρίζοντας ότι η Παρί βρισκόταν από πάνω της και δεν είχε περιθώριο για απώλειες. Ο ηγέτης των τελευταίων εβδομάδων, Μπουράκ Γιλμάζ, έδωσε το σύνθημα από νωρίς και η ομάδα του έφτασε στην άνετη επικράτηση με 2-0 για την 35η αγωνιστική της Ligue 1, παραμένοντας επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Τούρκος επιθετικός βρήκε δίχτυα μόλις στο 13ο λεπτό της συνάντησης και έφτασε τα 11 γκολ στα τελευταία 14 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Οι "λιλουά" έψαξαν και το επόμενο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τελική προσπάθεια στο 1ο ημίχρονο.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Ζορντάν Λοτομπά αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα με συνέπεια να αποβληθεί και να κάνει ακόμα πιο εύκολο το έργο των παικτών του Κριστόφ Γκαλτιέ. Το γκολ του Ζεκί Τσελίκ λίγο αργότερα απλά "κλείδωσε" τη νίκη για τη Λιλ (με τον Ορέστη Καρνέζη στον πάγκο), που τη διατηρεί ένα βαθμό πάνω απ' την Παρί, με 3 αγώνες να απομένουν.

ΛΙΛ: Μενιάν, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Ρεϊνίλντο, Αραούζο (75' Ικονέ), Αντρέ, Σουμαρέ (75' Ξέκα), Μπαμπά, Ντέιβιντ (88' Μπράνταριτς), Γιλμάζ (71' Γιαζιτζί)

ΝΙΣ: Μπενίτες, Λοτομπά, Τοντιμπό, Σαλιμπά, Καμαρά (71' Ενσοκί), Σνεντερλέν, Ατάλ (70' Μπελμάρ), Κλοντ Μορίς, Μπουνταουί, Λόπες (52' Ντανίλιουτς), Ντόλμπεργκ