LIGUE 1

Ligue 1: Η Νις ταπείνωσε τη Λιλ με τεσσάρα

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ της Λιλ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λιόλ για τη Ligue 2020-2021, Λιόν | Κυριακή 25 Απριλίου 2021 © 2021 LAURENT CIPRIANI/ASSOCIATED PRESS

Η Λιλ γνώρισε εντός έδρας συντριβή από τη Νις για τη 2η αγωνιστική της Ligue 1 και αποδεικνύει ότι η υπεράσπιση του τίτλου μοιάζει αδύνατη φέτος.

Αυτήν τη φορά ο Μπουράκ Γιλμάζ δεν ήταν αρκετός για τη Λιλ, η οποία δεν έψαχνε ένα γκολ για να ισοφαρίσει, αλλά τέσσερα. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας ταπεινώθηκε με 0-4 μέσα στο "Πιερ Μορουά" από τη Νις στη 2η αγωνιστική της Ligue 1 και έδειξε ότι το 3-3 της πρεμιέρας κόντρα στη Μετς και η ισοφάριση στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων μόνο τυχαία δεν ήταν.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με δύο γκολ μόλις στο 5ο λεπτό. Πρώτα ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ και στη συνέχεια ο Χισέμ Μπουνταουί βρήκαν τρόπο να νικήσουν την άμυνα των "λιλουά", που πέρυσι ήταν ένα από τα δυνατά χαρτιά στην πορεία προς τον τίτλο. Η αντίδραση ήταν νωχελική και στις καθυστερήσεις ήρθε κι άλλο γκολ με πέναλτι του Αμίν Γκουιρί.

Ο Ζοσλίν Γκουβερνέκ έριξε στο παιχνίδι με τον Τζόναθαν Ντέιβιντ στο ημίχρονο, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Μάλιστα, ο Ντόλμπεργκ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, την ώρα που οι πρωταθλητές ακόμα ψάχνουν την πρώτη νίκη της σεζόν, έχοντας δεχθεί ήδη 7 γκολ.

ΛΙΛ: Ζαρντίμ, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Ρεϊνίλντο, Γουεά (64' Λιατζί), Αντρέ, Γιαζιτζί (65' Ονανά), Μπαμπά, Ικονέ (46' Ντέιβιντ), Γιλμάζ

ΝΙΣ: Μπενίτες, Ατάλ (66' Λοτομπά), Τοντιμπό, Ντάντε, Μπαρντ, Μπουνταουί (57' Μαολιντά), Ροσάριο, Λεμινά (74' Τουράμ Ουλιέν), Κλάιφερτ (73' Καμαρά), Ντόλμπεργκ (66' Εντόι), Γκουιρί