LIGUE 1

Μετς - Λιλ 3-3: Ο Γιλμάζ έσωσε τους πρωταθλητές στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων

Παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Παρί για το Trophée des Champions 2021 στο "Μπλούμφιλντ Στέιντιουμ", Τελ Αβίβ | Κυριακή 1 Αυγούστου 2021 © 2021 ARIEL SCHALIT/ASSOCIATED PRESS

Η Λιλ άρχισε με "στραβοπάτημα" στη φετινή Ligue 1, όμως τα πράγματα κόντρα στη Μετς θα μπορούσαν να είναι χειρότερα αν δεν υπήρχε ο Μπουράκ Γιλμάζ και η υπεπροσπάθειά του στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λιλ άρχισε την υπεράσπιση του τίτλου της Ligue 1 με απώλεια βαθμών, αλλά όχι με ήττα, αφού ο περσινός ηγέτης της, Μπουράκ Γιλμάζ, ισοφάρισε σε 3-3 στο 90+7' το χορταστικό παιχνίδι με τη Μετς στο "Σεν Σιμφοριέν".

Οι "λιλουά" προηγήθηκαν με τον Σβεν Μπότμαν, όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στο 3-1. Τα δύο γκολ του Φαμπιάν Σεντόνζ και το ένα του Ματιέ Ουντόλ, όμως, τέθηκαν σε κίνδυνο όταν στο 56' αποβλήθηκε ο Μπουμπακάρ Κουγιατέ. Οι φιλοξενούμενοι, που πριν από μία εβδομάδα πανηγύρισαν την κατάκτηση του Trophée des Champions κόντρα στην Παρί, έκαναν αντεπίθεση και μείωσαν με τον Ζονατάν Ικονέ. Το γκολ της ισοφάρισης άργησε πολύ, όμως. Για να έρθει, ο Γιλμάζ έπρεπε να διασχίσει σχεδόν το μισό γήπεδο, να κάνει μία καταπληκτική ενέργεια και να βγάλει χαμηλή σέντρα που κόντραρε στον τερματοφύλακα της Μετς και κατέληξε στα δίχτυα.

ΜΕΤΣ: Ουκίτζα, Μπρον, Κουγιατέ, Ουντόλ, Σεντόνζ, Μαϊγκά, Εντοράμ, Ντελέν, Σαμπαλί (58' Φοφανά), Σαρ, Νιαν (71' Ζοζέφ, 90+3' Μικαουτάτζε)

ΛΙΛ: Ζαρντίμ, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Ρεϊνίλντο (76' Λιατζί), Σάντσες, Αντρέ, Γιαζιτζί (63' Ικονέ), Μπαμπά, Ντέιβιντ (63' Γουεά), Γιλμάζ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 5 Αυγούστου

Μονακό - Ναντ 1-1 (14' Μαρτίνς - 42' Καστεγετό)

Σάββατο 7 Αυγούστου

Λιόν - Μπρεστ 1-1 (62' Σλιμανί - 43' Καρντόνα)

Τρουά - Παρί 1-2 (9' Ελ Χατζάμ - 19' Χακιμί, 21' Ικάρντι)

Κυριακή 8 Αυγούστου

Ρεν - Λανς 1-1 (14' Σουλεμανά - 19' Φοφανά)

Μπορντό - Κλερμόν 0-2 (82' Μπαγιό, 90+3' Ντοσού)

Νις - Ρεμς 0-0

Σεντ Ετιέν - Λοριάν 1-1 (79' πέν. Χαζρί - 52' Λε Γκοφ)

Στρασμπούρ - Ανζέ 0-2 (57' Τραορέ, 81' Μπαοκέν)

Μετς - Λιλ 3-3 (31', 52' Σεντόνζ, 41' Ουντόλ - 23' Μπότμαν, 81' Ικονέ, 90+7' Γιλμάζ)

21:45 Μονπελιέ - Μαρσέιγ

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία της Ligue 1 και όλων των πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου