LIGUE 1

Ligue 1: Η Μαρσέιγ έμεινε στο 2-2 με την Μπορντό στο ματς που σημαδεύτηκε από την κατάρρευση του Καλού

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Μαρσέιγ με την Μπορντό
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Μαρσέιγ με την Μπορντό © 2021 DANIEL COLE / AP IMAGES

Η Μαρσέιγ κόλλησε στο 2-2 με την Μπορντό για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1 με την κατάρρευση του Σαμουέλ Καλού να στιγματίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Η Μαρσέιγ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μπορντό για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο ημίχρονα. Ωστόσο ένα άσχημο περιστατικό συνέβη στην αναμέτρηση, καθώς ο Σαμουέλ Καλού κατέρρευσε και έγινε αλλαγή στο 14ο λεπτό, ωστόσο γλίτωσε τα χειρότερα.

Οι "φωκαείς" πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 34ο λεπτό με τον Τζενγκίνζ Ουντέρ, έπειτα από ασίστ του Ζέρσον. Επτά λεπτά ο Παγιέτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, έπειτα από ασίστ του Γκεντουζί.

Η Μπορντό πήγε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών. Αρχικά μείωσε στο σκορ με τον Πεμπελέ στο 51', έπειτα από ωραία μεταβίβαση του πρώην κεντρικού αμυντικού της Άρσεναλ, Λορέντ Κοσιενλί.

Έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μπάσιτς εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ουντέν κοντρόλαρε ωραία την μπάλα και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-2.

Οι παίκτες του Χόρχε Σαμπαόλι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης. Ο Νεμάνια Ράντονιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος. Μάλιστα οι Μαρσεγιέζοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπαλέρντι

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στη Ligue 1

Παρασκευή 13 Αυγούστου

Λοριάν - Μονακό 1-0 (31' πέν. Μόφι)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Λιλ - Νις 0-4 (1', 64' Ντόλμπεργκ, 5' Μπουνταουί, 45+4' πέν. Γκουιρί)

Παρί - Στρασμπούρ 4-2 (3' Ικάρντι, 25' αυτ. Αζόρκ, 27' Ντράξλερ - 53' Γκαμεϊρό, 64' Αζόρκ, 86' Σαράμπια)