LIGUE 1

Ligue 1: Η Λιόν πάγωσε τη Μονακό, νίκη Ευρώπης και για τη Μαρσέιγ

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ της Λιόν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Λιόν υπέταξε τη Μονακό στο "Γκρουπάμα" και την κράτησε σε εγρήγορση για τις θέσεις του Champions League, παραμένοντας ισόβαθμη με τη Μαρσέιγ που νίκησε τη Λανς.

Η Λιόν υπέταξε τη Μονακό στο "Γκρουπάμα" για την 31η αγωνιστική της Ligue 1 και έβαλε φωτιά στη μάχη για τα εισιτήρια του Champions League και για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γουισάμ Μπεν Γεντέρ, όμως ο αγώνας είχε πολύ δρόμο μπροστά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά και οι "γκον" κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Οι Αλεξάντρ Λακαζέτ και Σαΐντ Μπενραχμά ανέτρεψαν την κατάσταση, όμως ούτε η Λιόν είχε περιθώριο να επαναπαυτεί.

Ο Μπεν Γεντέρ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 60', σε ένα ακόμα πιο γεμάτο ημίχρονο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Τον τελευταίο λόγο είχε ο Μαλίκ Φοφανά στο 84ο λεπτό, δίνοντας τη νίκη στους "γκον" και κρατώντας τη Μονακό εκτεθειμένη στη μάχη του Champions League.

Η Μαρσέιγ πάντως παραμένει πάνω από τη Λιόν στην ισοβαθμία, αφού νίκησε με 2-1 τη Λανς και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων. Ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, με τους "λανσουά" να αντιδρούν και να δημιουργούν φάσεις για να σκοράρουν, αλλά χωρίς επιτυχία.

Το δοκάρι δεν τους έκανε τη χάρη και η δράση συνεχίστηκε στο 2ο μέρος, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, μέχρι ο Γουεσλέ Σαΐντ να ισοφαρίσει σε 1-1. Η Λανς χρειαζόταν την ανατροπή για να επιστρέψει στη μάχη του Europa League, όμως ο Παπ Γκέιγ ανέκτησε το προβάδισμα των Μασσαλών στο 85' και μείωσε την ψαλίδα των δύο ομάδων στους δύο βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Μονπελιέ - Ναντ 1-1 (2' Άνταμς / 7' Αμπλέν)
  • Παρί - Χάβρη 3-3 (29' Μπαρκολά, 78' Χακιμί, 90+5' Ράμος / 19' Οπερί, 38' Αγιού, 61' πέν. Τουρέ)
  • Μετς - Λιλ 1-2 (23' πέν. Μικαουτάτζε / 31' Ισμαΐλι, 44' Γιαζιτζί)
  • Λοριάν - Τουλούζ 1-2 (19' Πονκό / 59' Ντάλινχα, 83' Σισοκό)
  • Κλερμόν - Ρεμς 4-1 (31' πέν., 56' πέν. Τσαμ, 79', 90' Ρασάνι / 33' Νακαμούρα)
  • Στρασμπούρ - Νις 1-3 (18' Μπακουά / 44' πέν. Γκεσάν, 52' Ντάντε, 84' Σανσόν)
  • Ρεν - Μπρεστ 4-5 (4', 9' Καλιμουεντό, 68' Τεάτ, 79' Τεριέ / 11' Μουνιέ, 48' αυτ. Ομαρί, 54' Σατριάνο, 66' Καμαρά, 90+6' Μπρασιέ)
  • Λιόν- Μονακό 3-2 (22' Λακαζέτ, 26' Μπενραχμά, 84' Φοφανά / 1', 60' Μπεν Γεντέρ)
  • Μαρσέιγ - Λανς 2-1 (1' Ομπαμεγιάνγκ, 85' Γκέιγ / 77' Σαΐντ)