ΞΑΝΘΗ

Λεβαδειακός - Ξάνθη 2-1

Βασίλιεφ, Λεβαδειακός

Η 5η αγωνιστική αποδείχτηκε γούρικη για τον Λεβαδειακό καθώς πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Γ. Βασίλιεφ): Mπλάζιτς, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Άντερσον, Ποπόφ, Ντιά, Σίσιτς, Σίντζελορτζ, Μπασαλά, Ντιμπαλά, Μοντόγια.

Skoda Ξάνθη (Ε. Φερέρα): Τούρινα, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Κοντοδήμος, Βάλλας, Ρίκκα, Κιντάνα, Μπάρκογλου, Πόι, Λαμπριάκος, Ραντζίσκι.

Διαιτητής: Ζωγράφος Χ. (Αθηνών)

Γήπεδο: Δημοτικό Λιβαδειάς
Με μια ματιά
Ο αγώνας έγινε κατά διαστήματα υπό βροχή, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο ώστε να γίνει ένα καλό παιχνίδι με πολλές φάσεις για γκολ.

Ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε τη νίκη. Οι παίκτες του Βούλγαρου τεχνικού Βασίλιεφ έδειξαν ότι διαθέτουν ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο που στέκεται αξιοπρεπώς στην κατηγορία.

Ο Σίσιτς ήταν ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κεφαλιά στο 6'. Το γκολ "έλυσε" τα πόδια των γηπεδούχων που έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ του Λεβαδειακού και μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα είχε την ευκαιρία για ισοφάριση με κεφαλιά του Λαμπριάκου στο 20'.

Ο αγώνας ήταν ανοικτός από τις δύο ομάδες, δεν κλείστηκαν στις άμυνες τους και προσπάθησαν αμφότερες να φθάσουν στην επίτευξη τέρματος.

Η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους χάθηκε στο 24΄με τον Ντιμπαλά, που δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Τούρινα μετά από διπλή προσπάθεια.

Ότι δεν κατάφερε ο Ντιμπαλά το πέτυχε ο Ραντζίνσκι για τους φιλοξενούμενους, καθώς με κεφαλιά στο 37' έφερε στα ίσια το παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία με τον Λαμπριάκο στο 49'.

Η φάση αυτή αφύπνισε τους γηπεδούχους που σε διάστημα πέντε λεπτών έχασαν τρεις ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι όσο πέρναγε η ώρα επιζητούσαν το γκολ της νίκης και προειδοποίησαν τον Τούρινα για το τι θα επακολουθούσε στο 79' με κεφαλιά του Σίσιτς που έδιωξε εντυπωσιακά ο πορτιέρο της Ξάνθης.

Το γκολ της λύτρωσης ήρθε στο 85'. Ο Άντερσον μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ολιβεϊρα διπλασίασε τα τέρματα για τον Λεβαδειακό.

Η νίκη αυτή ήταν η έκτη των γηπεδούχων με αντίπαλο την Ξάνθη σε σύνολο εννιά αγώνων.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Το πολύ καλό παιχνίδι των δύο ομάδων που δημιούργησαν φάσεις και πραγματοποίσαν έναν πολύ καλό αγώνα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την μικρή προσέλευση του κόσμου( λόγω βροχής ίσως) που έχασαν το ποδοσφαιρικό θέαμα των δύο ομάδων.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα

1' Έναρξη αγώνα
6' Γκολ Λεβαδειακός Σίσιτς
Επιτυχημένη εκτέλεση φάουλ από τον Σίσιτς. Ήταν το πρώτο γκολ του Λεβαδειακού στην έδρα του.
14' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Σίντζελορτζ
18' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ρίκκα
20' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Λαμπριάκος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κιντάνα στέλνει την μπάλα άουτ.
24' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Διπλή ευκαρία για τον Λεβαδειακό με τον Ντιμπαλά. Ο παίκτης των γηπεδούχων μπήκε μόνος στην μεγάλη περιοχή προσπάθησε να περάσει τον Τούρινα που έδιωξε προσωρινά. Ο Ντιμπαλά στην συνέχεια της φάσης πήρε πάλι την μπάλα πέρασε τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.
30' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Μπάρκογλου
Ο Διγκόζης μπήκε στον αγώνα.
37' Γκολ Ξάνθη Ραντζίνσκι
Ο Καναδός με κεφαλιά παραβιάζει την εστία του Μπλάζιτς.
40' Σχόλιο
Ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Η βροχή δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών.
42' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παπαδημητρίου
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Λαμπριάκος από το σημείο του πέναλτι με σουτ δεν καταφέρνει να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του, καθώς διώχνει στην γωνία του ο Μπλάσιτς.
54' Ευκαιρία Λεβαδειακός Ζησόπουλος
Σουτ του παίκτη των γηπεδούχων κατάληξε άουτ.
56' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Σουτ του Μπασαλά μπλόκαρε ο Τούρινα.
59' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Σουτ του Σίσιτς η μπάλα βρήκε σε παίκτες των γηπεδούχων και κατέληξε κόρνερ.
65' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης πήραν τα ηνία του αγώνα και προσπαθούν να φθάσουν στο γκολ.
77' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός Μπασαλά
Ο Λάτσκο μπήκε στον αγώνα.
79' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Ο Μοντόγια μετά από σέντρα του Σίσιτς δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Τούρινα καθώς έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
80' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός Μοντόγια
Ο Λεονάρντο μπήκε στον αγώνα
83' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Ραντζίνσκι
Ο Γκαρσία μπήκε στον αγώνα.
85' Γκολ Λεβαδειακός Άντερσον
Ο Ολιβεϊρα εκτέλεσε κόρνερ και ο Άντερσον με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
88' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Ρίκκα
Ο Ντελγκάδο μπήκε στον αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
91' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός Ντιμπαλά