BUNDESLIGA

Λειψία - Χέρτα 3-2: Τρία γκολ στο 1ο ημίχρονο, νίκη με άγχος στο 2ο

Ο παίκτες της Λειψίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Σέλτικ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα", Λειψία | Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2022 © 2022 MICHAEL SOHNT/ASSOCIATED PRESS

Η Λειψία έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά άντεξε απέναντι στη Χέρτα και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Λειψία ετοιμαζόταν για μία άνετη επικράτηση ύστερα κι από το θρίαμβο στη Σκωτία κόντρα στη Σέλτικ για το Champions League, όμως στο τέλος κινδύνεψε με σοκ απέναντι στη Χέρτα. Το 3-2 για την 9η αγωνιστική της Bundesliga της έδωσε εν τέλει το "τρίποντο" που την απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρία γκολ στο 1ο ημίχρονο χάρη στους Έμιλ Φόρσμπεργκ, Ντάβιντ Ράουμ και Γουίλι Όρμπαν (είχαν και δοκάρι) και έδειχναν έτοιμοι για μία σπουδαία νίκη. Οι παίκτες του Σάντρο Σβαρτς έδειξαν χαρακτήρα στο 2ο ημίχρονο και μείωσαν με τους Ντόντι Λουκεμπάκιο και Στέβαν Γιόβετιτς μέχρι το 64ο λεπτό.

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για το επόμενο γκολ (η Χέρτα είχε και δοκάρι στο 2ο ημίχρονο), όμως τελικά το σκορ έμεινε ως είχε.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

• Σάλκε - Χόφενχαϊμ 0-3 (11', 59' Σκοβ, 45+2' Νταμπούρ)
  • Άιντραχτ - Λεβερκούζεν 5-1 (45+5' πέν., 72' πέν. Καμάντα, 58' Κολό Μουανί, 65' Λίντστρεμ, 86' Αλάριο / 56' Ινκαπιέ)
  • Βόλφσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 2-2 (43' Γκέρχαρτ, 69' Μαρμούς / 13', 47' Τουράμ)
  • Στουτγκάρδη - Μπόχουμ 2-1 (3' πέν., 64' Σίλας, 22' Αμαντά, 71' Εντο / 29' Τσόλερ)
  • Βέρντερ - Μάιντς 0-2 (36' Ίνγκβαρτσεν, 66' Λι)
  • Λειψία - Χέρτα 3-2 (25' Φόρσμπεργκ, 30' Ράουμ, 45' Όρμπαν / 62' πέν. Λουκεμπάκιο, 64' Γιόβετιτς)
  • 09/10 16:30 Κολωνία - Άουγκσμπουργκ
  • 09/10 18:30 Ουνιόν - Ντόρτμουντ
  • 09/10 20:30 Μπάγερν - Φράιμπουργκ