LEAGUE CUP

League Cup: Στα προημιτελικά με άγχος η Λίβερπουλ, το καθήκον της η Τσέλσι

Οι παίκτες της Λίβερπουλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Τουλούζ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2023-2024 στο "Άνφιλντ", Λίβερπουλ | Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023 © 2023/JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ λύγισε δύσκολα την αντίσταση της Μπόρνμουθ εκτός έδρας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του League Cup. Μαζί της συνεχίζει κι η Τσέλσι που υπέταξε την Μπλάκμπερν.

Η Λίβερπουλ τα χρειάστηκε στην έδρα της Μπόρνμουθ όμως κατάφερε να φύγει με τη νίκη 2-1 και να προχωρήσει στα προημιτελικά του League Cup, έχοντας τον Κώστα Τσιμίκα στο βασικό σχήμα.

Οι "κόκκινοι" παρατάχθηκαν με αρκετούς αναπληρωματικούς κόντρα σε μία ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία στην Premier League. Αν και είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να περιορίσουν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους, με συνέπεια ένα παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

Ο Κόντι Χάκπο άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Τζάστιν Κλάιφερτ ισοφάρισε στο 64' τρία λεπτά έπειτα από την τριπλή αλλαγή του Γιούργκεν Κλοπ. Δύο από τους παίκτες που πέρασαν στον αγώνα ήταν ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ και ο Ντάργουιν Νούνιες, με τον πρώτο να στρώνει στον δεύτερο στο 70ό λεπτό και τον Ουρουγουανό να ανακτά το προβάδισμα, που δεν χάθηκε ξανά.

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ", η Τσέλσι συνέχισε να εμφανίζει σημάδια βελτίωσης και παρότι δεν αντιμετώπιζε ομάδα της ίδιας κατηγορίας, κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Το 2-0 επί της Μπλάκμπερν σημειώθηκε με σχετική άνεση, αφού τα "ρόδα" είχαν ελάχιστες τελικές και καμία εύστοχη.

Οι Μπενουά Μπαντιασίλ και Ραχίμ Στέρλινγκ βρήκαν δίχτυα για τους "μπλε", που δημιούργησαν πολλές φάσεις, έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι και θα μπορούσαν να είχαν μεγαλύτερο σκορ.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Μάνσφιλντ - Πορτ Βέιλ 0-1 (50' Ντιβάιν)
  • Έξετερ - Μίντλεσμπρο 2-3 (13', 66' Τρέβιτ / 49' Ρότζερς, 59' Σιλβέρα, 82' πέν. Λατ Λατ)
  • Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 3-1 (16' αυτ. Γουάιτ, 50' Κουντούς, 60' Μπόουεν / 90+6' Έντεγκαρντ)
  • Έβερτον - Μπέρνλι 3-0 (13' Ταρκόβσκι, 53' Ονανά, 90+2' Γιανγκ)
  • Τσέλσι - Μπλάκμπερν 2-0 (30' Μπαντιασίλ, 59' Στέρλινγκ)
  • Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 1-2 (64' Κλάιφερτ / 31' Χάκπο, 70' Νούνιες)
  • Ίπσουιτς - Φούλαμ 1-3 (79' Μπάγκοτ / 9' Γουίλσον, 50' Μουνίζ, 77' Κέιρνι)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 0-3 (28' Αλμιρόν, 36' Χολ, 61' Γουίλοκ)