Λάρισα-Αστέρας Τρ. 1-1

Λάρισα πανηγυρικο

H Λάρισα για ακόμα ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να σπάσει την κακοδαιμονία της και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με το Αστέρα Τρίπολης

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη υπερείχαν των φιλοξενούμενων σε όλη την διάρκεια του ματς αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό για τους γηπεδούχους να πάρουν τους τρεις βαθμούς.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα: Koτσόλης, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Μπακαγίοκο, Αλεξάνδρου, Κλεϊτον

Αστέρας Τρ.: Aμπάρης, Λαζαρίδης, Μασάρα, Φυτανίδης, Οφρυδόπουλος, Μασάντο, Ψωμάς, Καρντόσο, Ζε Κάρλος, Ζαϊρί, Φιλομένο

Γήπεδο: Αλκαζάρ

Διαιτητής: Παπασταμάτης(Αθηνών)
Με μια ματιά
Η Λάρισα για ένα ακόμα παιχνίδι πλήρωσε την αδράνεια της στα τελευταία λεπτά και για ακόμα μία αγωνιστική δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία 1-1 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης την έκτη στο Αλκαζάρ την φετινή σεζόν.

Η Λάρισα πίεσε από το πρώτο λεπτό του αγώνα τους παίκτες του Αστέρα εμφανίζοντας επιθετικό πρόσωπο στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν μακριά από την εστία του Αμπάρη τους παίκτες της Λάρισας και το κατάφεραν μέχρι το 39'. Στο σημείο αυτό ο Κλεϊτον άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με προβολή από την μικρή περιοχή, αξιοποιώντας την υπεροχή της Λάρισας στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Αστέρας δεν έδειξε ότι μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του ματς καθώς, δεν έδειξε επιθετικές αρετές και διάθεση ώστε να φανεί απειλητική στην εστία του Κοτσόλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι η απόδοση της ΑΕΛ έπεσε αισθητά, διατήρησε την υπεροχή και συνέχισε να είναι η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα. Δεν απειλήθηκε αλλά δεν δημιούργησε και τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους. Προς το τέλος του αγώνα δημιουργήθηκαν επεισόδια μεταξύ των παικτών με τον διαιτητή Παπασταμάτη να δείχνει κάρτες για τους παίκτες των δύο ομάδων.

Το γκολ του Τσέζαρεκ αποτέλεσε ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να πιστέψουν την εξέλιξη του ματς. Το αποτέλεσμα βρίσκει δικαιωμένους τους παίκτες του Αστέρα και απογοητευμένους για ακόμα ένα εντός έδρας ματς τους "βυσσινί".
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
H αγωνιστικότητα των γηπεδούχων και ο κόσμος της Λάρισας που έδωσε το παρών ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο Αλκαζάρ
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις αψιμαχίες των παικτών που υποχρέωσαν τον διαιτητή Παπασταμάτη να δείξει τρεις κίτρινες και να χαλάσει το καλό κλίμα που επικρατούσε μέχρι εκείνη την στιγμή.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων

Διαιτητής:Παπασταμάτης(Αθηνών)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Χωρίς μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες η Λάρισα έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.
22' Σχόλιο
Η Λάρισα πιέζει τον Αστέρα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
27' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζε Κάρλος απέναντι στον Κοτσόλη ο τερματοφύλακας της Λάρισας έδιωξε σε κόρνερ.
39' Γκολ Λάρισα Κλεϊτον
Ο Κλείτον με διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ.
40' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Zε Κάρλος
Ο Τσέζαρεκ μπήκε στον αγώνα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
55' Σχόλιο
Το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα διεξάγεται στο κέντρο του γηπέδου, καθώς η Λάρισα θέλει να διατηρήσει το υπέρ της σκορ.
56' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Οφρυδόπουλος
Ο Στρατάκης μπήκε στον αγώνα.
60' Σχόλιο
Παρότι ο ρυθμός έχει πέσει η Λάρισα διατηρεί τον έλεγχο και είναι η ομάδα που εμφανίζεται περισσότερο επικίνδυνη από τoν αντίπαλο της.
61' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Νταμπίζας
68' Σχόλιο
Ο Κλεϊτον μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Φυτανίδη, ο διαιτητής Παπασταμάτης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
69' Αλλαγή παίκτη Λάρισα Nταμπίζας
Ο Φέρστερ μπήκε στο παιχνίδι.
71' Κόρνερ Λάρισα
75' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Μασάρα
Ο Λαδάκης μπήκε στον αγώνα.
76' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κλεϊτον
77' Σχόλιο
Ο Αμπάρης ήρθε σε σύγκρουσε με τον Μπακαγιόκο και ο διαιτητής έδειξε από μία κίτρινη στους δύο παίκτες.
80' Σχόλιο
Νέα σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων με τον Ιγκλέσιας και τον Καρντόσο.
81' Κίτρινη κάρτα Καρντόσο
85' Αλλαγή παίκτη Λάρισα Μπακαγιόκο
Ο Κόζλεϊ μπήκε στον αγώνα.
87' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
89' Αλλαγή παίκτη Λάρισα Ιγκλέσιας
Ο Μπαχράμης μπήκε στον αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων