LIGUE 1

Λανς - Λιόν 1-1: Χαμένη ευκαιρία για τη μάχη της Ευρώπης

Ο Μαλό Γκουστό της Λιόν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Ρεμς για τη Ligue 1 2021-2022 στο "Γκρουπάμα", Λιόν | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 © 2021 LAURENT CIPRIANI/ASSOCIATED PRESS

Λανς και Λιόν αλληλοεξουδετερώθηκαν και η ισοπαλία 1-1 δίνει την ευκαιρία στις ανταγωνίστριές τους για τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια" της Ligue 1 να τις αφήσουν πιο πίσω.

Λανς και Λιόν απείχαν ένα βαθμό πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Ligue 1 και η διαφορά τους παρέμεινε αναλλοίωτη, έπειτα από το 1-1 στο "Φελίξ Μπολάρ".

Ο αγώνας ήταν αρκετά θεαματικός, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, κυρίως στο 1ο ημίχρονο. Ο Ζονατάν Κλος έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους μόλις στο 13ο λεπτό και στο 44' ο Τινό Καντεγουετέ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι "λανσουά" είχαν δοκάρι στο 2ο ημίχρονο, ήταν πιο εύστοχοι, όμως ο Άντονι Λόπες δεν νικήθηκε ξανά και η ισοπαλία στερεί κι από τις δύο ομάδες την ευκαιρία να μπουν πιο δυναμικά στη μάχη της εξόδου στο Champions League.