ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Η Κοζάνη απέκλεισε τον Ηρακλή, πρόκριση και για τα Χανιά

Οι παίκτες των Χανίων πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ που πέτυχαν κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου INTIME SPORTS

Η Κοζάνη νίκησε τον Ηρακλή στην Κομοτηνή με 2-1 και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί θα αντιμετωπίσει τα Χανιά που νίκησαν με το ίδιο σκορ (2-1) με ανατροπή τον Απόλλωνα Πόντου.

Δύο αναμετρήσεις έγιναν την Κυριακή για την τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Κοζάνη φιλοξένησε τον Ηρακλή στην Κομοτηνή (καθώς το ΔΑΚ Κοζάνης δεν έχει λάβει άδεια από τους αρμόδιους φορείς).

Η Κοζάνη άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Πάνου στο 15' και ο Γηραιός απάντησε με τον Κούστα στο 35'. Το χρυσό γκολ της πρόκρισης για τους Κοζανίτες πέτυχε ο Τζημόπουλος στο 87ο λεπτό.

Με το ίδιο σκορ πήραν την πρόκριση και τα Χανιά, τα οποία νίκησαν εντός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου. Ο Μπλάνκο έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς στο τέταρτο λεπτό και οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 45+2'. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κυριάκος Μαζουλουξής στο 65ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

• Πανθρακικός - Εθνικός 0-1 (29' Αντωνίου). Διεκόπη στο 43'.
  • Απόλλων Παραλιμνίου - Αλεξανδρούπολη 3-0 (8'-35' Παναγιωτόπουλος/57' Κατσαμάγκας)
  • Μακεδονικός - Αιγάλεω 0-4 (28'-69' Νταβιώτης, 72' Ζυγκερίδης, 90+4' Μαραθωνίτης)
  • Ηλιούπολη - Λεβαδειακός 1-2 (112' Μάντιτς/92'-118' Κουϊρουκίδης)
  • Αστέρας Σταυρού - Γιούχτας 1-3 (37' Φράγκος/9' Πολυχρόνης, 60' Ροβίθης, 66' Κίσσας)
  • ΑΟ Χανιώτης - Τηλυκράτης 0-1
  • Παναργειακός - Παμβουπρασιακός 3-4 πεν (1-1 κ.δ. 60' Πρίκας/43' Μπίσα)
  • Ιωνικός - Athens Kallithea 0-3 (14'-60' Λουκίνας, 19' Ματίγια)
  • ΟΦ Ιερέπατρας - Καμπανιακός 0-3 (α.α.)
  • Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή 3-2 πεν. (0-0 κ.δ.)