LIGUE 1

Κλερμόν - Μονακό 1-3: Ανατροπή και άνοδος στη βαθμολογία για τους Μονεγάσκους

Ο Κέβιν Φόλαντ της Μονακό σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Παρί για τον τελικό του Coupe de France 2020-2021 στο "Σταντ ντε Φρανς", Παρίσι | Τετάρτη 19 Μαΐου 2021 © 2021 CHRISTOPHE ENA/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό παρουσιάστηκε κυνική και πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Κλερμόν, τη δεύτερη σερί στη Ligue 1.

Η Μονακό δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της έπειτα από μία κακή εκκίνηση στη σεζόν. Το 3-1 στην έδρα της Κλερμόν για την 8η αγωνιστική της Ligue 1 τη φέρνει πάνω από την αντίπαλό της στο βαθμολογικό πίνακα και πιο κοντά στις θέσεις που προσφέρουν ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μοαμέντ Μπαγιό μόλις στο 7ο λεπτό, όμως οι Μονεγάσκοι έκαναν γρήγορα την ανατροπή με τους δύο ηγέτες της επίθεσής τους. Πρώτα ο Γουισάν Μπεν Γεντέρ ισοφάρισε στο 25' και στη συνέχεια ο Κέβιν Φόλαντ στο 48' έκανε την ανατροπή. Ακολούθησαν στιγμές αγωνίας για την ομάδα του Νίκο Κόβατς, μέχρι ο Σοφιάν Ντιόπ να διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.