ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Κ17 Ελλάδα - Ουγγαρία 1-1: Πληγώθηκε στις καθυστερήσεις η Εθνική Παίδων

Φάση από την αναμέτρηση Σλοβακία - Ελλάδα Κ17 για το Elite Round | 24 Μαρτίου 2022 24 MEDIA

Η Εθνική Παίδων βρέθηκε κοντά στην πρώτη της νίκη στο Elite Round στο ματς με την Ουγγαρία αλλά δέχτηκε γκολ στο 90+3' με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η Εθνική Παίδων αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας στο Sportpark Parkzicht στην Ολλανδία για τη 2η αγωνιστική του Elite Round του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Under 17 και η πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Στο 30' ο Γκιτέρτσος άνοιξε το σκορ για την Εθνική Ομάδα μετά από ασίστ του Γκούμα. Στη συνέχεια του αγώνα, η Εθνική διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, όμως στις καθυστερήσεις η Ουγγαρία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με σκόρερ τον Κομλόσι στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής, η Ολλανδία, την Τετάρτη 30 Μαρτίου (17:00) στο Sportpark Parkzicht-Uden.

Ελλάδα: Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Αλεξίου, Κωττάς, Δρόσος (58' Αμπαρτζίδης), Λατίφης (58' Αδάμ), Γκούμας (83' Μαυρόπουλος), Καλοσκάμης (83' Μαρουτσής), Γκιτέρτσος (69' Τζίμας) , Φίλων.

Ουγγαρία: Πέκσι, Μποντνάρ, Αλμάσι (77' Ποκς), Κόβακς, Σαμπό, Κόκσις, Μπόρος (70' Πέστι), Τοτ (46' Κόβακς), Καλοσκάνι (46' Κομλόσι), Μπαρκοζί (70' Κλάους), Λίζτες,

Κίτρινες: 49' Αλεξίου, 86' Γεωργιάδης/ 34' Μπαρκοζί

Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου η Ολλανδία αντιμετωπίζει τη Σλοβακία, επίσης στις 17:00. Στην τελική φάση της διοργάνωσης, προκρίνεται ο πρώτος του κάθε ομίλου, καθώς και οι 7 καλύτεροι δεύτεροι των 8 συνολικά ομίλων.