ΑΓΓΛΙΑ

Η Ρέντινγκ άφησε εκτός FA Cup την Λίβερπουλ

μάξι ροντρίγκες

Η Ρέντινγκ απέκλεισε απ'το FA Cup την Λίβερπουλ κερδίζοντας μέσα στο "Άνφιλντ" με 2-1 στην παράταση (video)

Το νέο απόκτημα των "κόκκινων", Μάξι Ροντρίγκες, ήταν στις εξέδρες και είδε την ομάδα του πλέον να ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αυτογκόλ του Μπέρτραντ.
Η Λιβέρπουλ ήταν αγκαλιά με την πρόκριση, αλλά στο 93' ο Γκίλφι Σίγκουρντσον ισοφάρισε με πέναλτι που έκανε ο Γιόσι Μπεναγιούν στον Σέιν Λονγκ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο 100' ο Μπρίνιαρ Γκούναρσον έκανε... ρεζίλι της άμυνα της Λίβερπουλ από δεξιά, έκανε την σέντρα και ο Σέιν Λονγκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την Ρέντινγκ (ομάδα της Championship) στους "32" του FA Cup.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Καβαλιέρι, Άγκερ, Κάραγκερ, Ντεγκέν (91' Σκρτελ), Ινσούα, Ακουϊλάνι, Τζέραρντ (46' Μπάμπελ), Μπεναγιούν, Λούκας, Κάιτ, Τόρες (29' Νγκογκ).
ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Μιλς, Ινγκίμαρσον, Μπέρτραντ, Σισέ (59' Χάουαρντ), Γκούναρσον, ΜακΑνάφ, Κάρακαν (81' Λονγκ), Σίγκουρντσον, Τσερτς, Ράσιακ (65' Κέμπε).

*Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Νιούκαστλ προκρίθηκε κερδίζοντας με 3-0 την Πλίμουθ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" με χατ-τρικ του Δανού, Πίτερ Λόβενγκρατς