PREMIER LEAGUE

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Αγχώθηκε αλλά πήρε το διπλό

Manchester City's Kevin De Bruyne, centre, is congratulated by teammate Rodrigo, right after scoring his team's first goal during the English Premier League soccer match between Wolverhampton Wanderers and Manchester City at Molineux Stadium in Wolverhampton, England, Monday, Sept. 21, 2020. (Stu Forster/Pool via AP) AP

Με νίκη άνοιξε τις υποχρεώσεις της στην Premier League η Μάντσεστερ Σίτι, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 της Γουλβς εκτός έδρας. Ντε Μπράινε (20'), Στέρλινγκ (32') και Ζεσούς (90+4) σκόραραν για τους πολίτες, ενώ μείωσε στο 78' ο Χιμένες για τους γηπεδούχους.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την πρεμιέρα της στην Premier League με αγώνα στο Μολινό απέναντι στην Γουλβς. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κάνοντας ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο επικράτησε με σκορ 3-1 απέναντι στους λύκους, οι οποίοι έδωσαν μάχη στο δεύτερο μέρος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ισορροπημένο τρόπο, αφού στα πρώτα λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι είχε τον πρώτο λόγο, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, δίχως να απειλήσουν.

Στο 20ο λεπτό, οι πολίτες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η Σίτι κέρδισε πέναλτι με τον Ντε Μπράινε να μπαίνει στην περιοχή και να ανατρέπεται από τον Σάις. Ο Βέλγος μέσος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η Σίτι συνέχιζε δυναμικά και στο 32ο λεπτό κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Ντε Μπράινε έκανε κάθετη πάσα στον Στέρλινγκ ο οποίος τη γύρισε για τον Φόντεν που έκανε με πλασέ το 2-0. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι πολίτες είχαν τις στιγμές τους με Ντε Μπράινε και Ρόντρι, αλλά δεν έκαναν τρία τα τέρματά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουλβς μπήκε πιο δυνατά ψάχνοντας να μειώσει το σκορ. Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με τον Ποντένσε, καθώς ο Πορτογάλος επιθετικός έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, γύρισε, σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Στο 56' η Γουλβς είχε νέα ευκαιρία με το σουτ του Ρούμπεν Νέβες να φεύγει κόρνερ, έπειτα από κόντρα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 78ο λεπτό. Ο Ποντένσε με μία υπέροχη ενέργεια με "ποδιά" στον Ντε Μπράινε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Χιμένες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον.

Οι πολίτες κλείδωσαν τη νίκη στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα στο 90+4', με την βοήθεια και της τύχης ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πήρε τις κόντρες, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην εστία του Ρουί Πατρίσιο μετά από κόντρες.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κοαντί, Σάις, Ρούμπεν Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο (78' Ντεντόνκερ), Τραορέ, Μαρσάλ (8' Βινάγκρε), Νέτο (78' Σίλβα), Ποντένσε, Χιμένες.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Άκε, Μεντί, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Φοντέν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (Φεράν Τόρες), Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Άστον Βίλα επικράτησε εντός εδρας 1-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ χάρη στο γκολ του Κονσά στο 63ο λεπτό. Στο 13΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ίγκαν, ενώ στο 36ο Μαρτίνες έπιασε πέναλτι του Λούντσραμ. Κάπως έτσι οι Βίλανς πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα τους στην Premier League.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 5-2 (31', 62', 66' Κάλβερτ-Λίουιν, 54' Κιν, 45' Ροντρίγκες / 10' Ντινγκανά, 47' Περέιρα)

Λιντς - Φούλαμ 4-3 (5', 57' Έλντερ Κόστα, 41' πεν. Κλιχ, 50' Μπάμφορντ / 34' πεν., 67' Μίτροβιτς, 62' Ριντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 1-3 (80' Φαν ντε Μπέεκ /7' Τάουνσεντ, 74' πεν., 85' Ζαχά)

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 2-1 (25' Λακαζέτ, 86' Ενκετία / 45' Αντόνιο)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 2-5 (32', 90' πεν Ίνγκς / 45+2', 47' 64', 73' Σον, 82' Κέιν)

Νιούκαστλ - Μπράιτον 0-3 (4' πεν. 7' Μοπέ, 83' Κόνολι)

Τσέλσι - Λίβερπουλ 0-2 (50' 54' Μανέ)

Λέστερ - Μπέρνλι 4-2 (20' Μπαρνς, 50' αυτ. Πίτερς, 61' Τζάστιν, 79' Πράετ / 10' Γουντ, 73' Νταν)

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Άστον Βίλα - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (63' Κονσά)

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (20' Ντε Μπράινε, 32' Στέρλινγκ, 90+4' Ζεσούς / 78' Χιμένες)