ΤΟΤΕΝΑΜ

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 2-5: Πεντάρα με σόου από Σον και Κέιν

Ο Σον και ο Κέιν πανηγυρίζουν το τέρμα του πρώτου κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης Σαουθάμπτον - Τότεναμ για την Premier League
Ο Σον και ο Κέιν πανηγυρίζουν το τέρμα του πρώτου κόντρα στην Σαουθάμπτον JUSTIN TALLIS/POOL VIA AP

Η Τότεναμ επικράτησε με 5-2 επί της Σαουθάμπτον και πήρε την πρώτη της νίκη στην Premier League με τον Σον να πετυχαίνει τέσσερα γκολ και τον Χάρι Κέιν να δίνει τέσσερις ασίστ και να σκοράρει μία φορα. (VIDEOS)

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης η Τότεναμ ήθελε την νίκη κόντρα στην Σαουθάμπτον. Στο 32' ο Ντάνι Ινγκς έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με τον Ζοζέ Μουρίνιο να είναι απογοητεύμενος στον πάγκο της ομάδας του.

Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση ο Σον και ο Χάρι Κέιν πετυχαίνοντας τρομερά ρεκόρ δίνοντας την νίκη στην Τότεναμ με 5-2.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η πρώτη συνεργασία των δύο ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Εντομπελέ έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και κατευθείαν άνοιξε στα αριστερά στον Χάρι Κέιν. Εκείνος με την μία άνοιξε στον κενό χώρο στον Σον ο οποίος έκανε το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τότεναμ πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 47' ο Χάρι Κέιν στο όριο του οφσάιντ κατάφερε με κάθετη πάσα να βρει τον Σον και εκείνος δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-1.

Η τρίτη δημιουργία του Χάρι Κέιν ήρθε στο 64'. Ο Κέιν έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας με πλάτη προς την εστία της Σαουθάμπτον και αμέσως πέταξε την μπάλα στον κενό χώρο όπου και πάλι ο Σον έφυγε μόνος του απέναντι στον ΜακΚάρθι και έκανε το 3-1.

Το ρεσιτάλ δημιουργίας του Χάρι Κέιν ολοκληρώθηκε στο 73'. Παίζοντας ξανά στο όριο αυτή την φορά έκανε κακό κοντρόλ και βγήκε προς το πλάι, όμως εκεί που έδειχνε να χάνει το πλεονέκτημα με τρομερή πάσα βρήκε τον Σον που ξανά ήταν αμαρκάριστος για να κάνει το 4-1.

Ένα τέτοιο ματς για τον Χάρι Κέιν δεν μπορούσε να μην ολοκληρωθεί με γκολ. Ο Λαμέλα στο 82' έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά με τον ΜακΚάρθι να αποκρούει και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Εκεί όμως βρέθηκε ο Χάρι Κέιν ο οποίος από κοντά έκανε το 1-5.

Το μόνο που κατάφερε η Σαουθάμπτον ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνι Ίνγκς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 5-2 (31', 62', 66' Κάλβερτ-Λίουιν, 54' Κιν, 45' Ροντρίγκες / 10' Ντινγκανά, 47' Περέιρα)

Λιντς - Φούλαμ 4-3 (5', 57' Έλντερ Κόστα, 41' πεν. Κλιχ, 50' Μπάμφορντ / 34' πεν., 67' Μίτροβιτς, 62' Ριντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 1-3 (80' Φαν ντε Μπέεκ /7' Τάουνσεντ, 74' πεν., 85' Ζαχά)

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 2-1 (25' Λακαζέτ, 86' Ενκετία / 45' Αντόνιο)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 2-5 (32', 90' πεν Ίνγκς / 45+2', 47' 64', 73' Σον, 82' Κέιν)

Τσέλσι - Λίβερπουλ (18:30)

Λέστερ - Μπέρνλι (21:00)