PREMIER LEAGUE

Γκολ τίτλου από Φάμπρεγας

Χάρη στο χρυσό γκολ του Φάμπρεγας δύο λεπτά πριν το φινάλε, η Τσέλσι απέδρασε με τη νίκη με 1-0 από το "Λόφτους Ρόουντ" κόντρα στην ΚΠΡ και ξέφυγε 7 πόντους από την Άρσεναλ με ματς λιγότερο (video)!

Αυτός ο τίτλος δεν... χάνεται για την Τσέλσι! Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο τα βρήκε... μπαστούνια σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην ΚΠΡ και αδυνατούσε να δημιουργήσει ουσιαστικές ευκαιρίες στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι, όμως κατάφερε στο πρώτο της σουτ προς της αντίπαλη εστία στο 88ο λεπτό (!) να βρει στόχο και να πάρει μία τεράστια σε σημασία νίκη στη μάχη του τίτλου.

Ο Εντέν Αζάρ, ο οποιός συμπλήρωσε σε αυτό το ματς 100 παρουσίες με την Τσέλσι στην Premier League, μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στο ύψος του πέναλτι για τον Σεσκ Φάμπρεγας, με τον μασκοφόρο μέσο των "μπλε" (φορούσε προστατευτική μάσκα στο πρόσωπο ελέω χτυπήματος που είχε δεχτεί στο πρόσωπο στο ματς με τη Στόουκ) να στέλνει με χαμηλό πλασέ τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκριν.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Δυτικού Λονδίνου αύξησε σε επτά βαθμούς τη διαφορά της από την 2η Άρσεναλ με 6 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε, ενώ έχει και ματς λιγότερο!

Σημειώνεται πως το πρώτο σουτ εντός εστίας καταγράφηκε στο 44ο λεπτό του ματς (από πλευράς γηπεδούχων) ενώ η Τσέλσι δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο μόλις για 2η φορά στα τελευταία 16 παιχνίδια πρωταθλήματος.

© AP

ΚΠΡ: Γκριν, Ίσλα, Ονουόχα, Κόλκερ, Χιλ, Φίλιπς, Μπάρτον, Σάντρο (81' Κράνιτσαρ), Χένρι, Όστιν, Ζαμόρα (83' Χόιλετ)

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες (56' Οσκάρ), Μάτιτς, Γουίλιαν (80' Κουαδράδο), Φάμπρεγας (92' Ζουμά), Αζάρ, Ντρογκμπά

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Μεγάλο Σάββατο

Σουόνσι - Έβερτον 1-1 (69' πέν. Σέλβι / 41' Λένον)

Σαουθάμπτον - Χαλ 2-0 (56' πέν. Γουόρντ-Πρόουζ, 81' Πελέ)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 1-4 (90' Ουίκαμ / 48' Μάρεϊ, 51', 53', 62' Μπολάσι)

Τότεναμ - Άστον Βίλα 0-1 (35' Μπεντέκ)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 2-3 (8' Φλέτσερ, 26' Γκάρντνερ / 20' Νάτζεντ, 80' Χουτ, 90' Βάρντι)

Γουέστ Χαμ - Στόουκ 1-1 (7' Κρέσγουελ / 90' Αρναούτοβιτς)

Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-1 (12' Ράμσεϊ)