APERTURA

Γκολ ο Λεντέσμα, κόκκινη ο Αρτσούμπι

γκαγιάρδο

Ο Λεντέσμα πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό Clausura, αλλά η Σαν Λορέντζο ηττήθηκε με 1-3 από την Ροσάριο Σεντράλ (videos)

Ο διεθνής μέσος άνοιξε μάλιστα το σκορ στο "Gigante de Arroyito" με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με εξαιρετικό μακρινό σουτ, όμως δεν ήταν αρκετό για να στερήσει από τους γηπεδούχους την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Γκιγέρμο Μπουρντίσο ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα, ο Ελίμιο Ζελάγια ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Χέσους Μέντες στο 58' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νίκη η Ρίβερ με δύο γκολ του Γκαγιάρδο

Ο Μαρσέλο Γκαγιάρδο πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ μετά την επιστροφή του στην Ρίβερ Πλέιτ και την οδήγησε στην νίκη με 3-1 επί της Άρσεναλ Σαραντί στο "Monumental".

Το ματς ήταν πάντως επεισοδιακό, καθώς αποβλήθηκαν τέσσερις παίκτες, δύο για κάθε ομάδα, με τον Ροντρίγκο Αρτσούμπι να είναι ο ένας για τους "millionarios".

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 65', πήρε κίτρινη κάρτα στο 68' και απευθείας κόκκινη στο 75' για λόγο που λίγοι πάντως κατάλαβαν!

Η Άρσεναλ προηγήθηκε στις καθυστερήσεις με τον πρώτο σκόρερ του Clausura, Λουτσιάνο Λεγκουϊζαμόν, ο οποίος με πέναλτι πέτυχε το 5ο του γκολ φέτος, ο Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία απάντησε στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης και ο Γκαγιάρδο χάρισε την νίκη στην ομάδα του σκοράροντας στο 67' και το 78'.

Όσον αφορά στις κόκκινες κάρτες, πέραν του Αρτσούμπι, για την Ρίβερ αποβλήθηκε στο 45' ο Νικολάς Σάντσες (στην φάση του πέναλτι) και για την Άρσεναλ ο Σέρχιο Σένα στο 75' (στην φάση που αποβλήθηκε και ο Αρτσούμπι) και ο Ανίμπαλ Ματεγιάν στο 83'.

Τρίτη ήττα για Μπόκα Τζούνιορς

Η Ιντεπεντιέντε επικράτησε με 2-0 της Μπόκα Τζούνιορς στο "Libertadores de América" και αυτή ήταν η τρίτη ηττα για τους "Xeinezes" στα πέντε πρώτα ματς του Clausura.

Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Ντάνιελ Μοντενέγκρο (51' και 79'), ενώ η Μπόκα έπαιζε από το 25' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάμπλο Μούτσε και με εννέα από το 87' λόγω αποβολής του Σεμπαστιάν Μπατάλια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Πέμπτη

Γοδόι Κρουζ - Σαν Μαρτίν 1-1 (42' Ρομπέρτο Χιμένες / 36' Ιμπάνιες) {διακοπή}

Παρασκευή
Εστουντιάντες - Βέλεζ Σάρσφιλντ 0-1 (38' Ραμόν Οκάμπο)
Λανούς - Νιούελς Ολντ Μπόις 2-1 (9' Φρίντλερ, 56' Χοσέ Σαντ / 4' Μπερναρντέλο)

Σάββατο
Ουρακάν - Χιμνάσια Χουχούι 2-1 (35' Νιέτο, 50' Γκολτζ / 12' Ντεσβό)
Αρχεντίνος Τζούνιορς - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-1 (29' αυτ. Μαλντονάντο / 31' Σεμπαστιάν Ρομέρο)
Τίγκρε - Ράσινγκ Κλουμπ 4-1 (5' Νέστορ Αγιάλα, 35' και 72' Ματίας Χιμένες, 84' Λάτσαρο / 20' Σόσα)
Κολόν Σάντα Φε - Μπάνφιλντ 2-0 (34' Γκουξ, 50' Ακόστα)

Κυριακή
Ρίβερ Πλέιτ - Άρσεναλ Σαραντί 3-1 (47' Φαλκάο Γκαρσία, 67' και 78' Γκαγιάρδο / 45'+2 πέν. Λεγκουϊζαμόν)
Ιντεπεντιέντε - Μπόκα Τζούνιορς 2-0 (51' και 79' πέν. Μοντενέγκρο)
Ροσάριο Σεντράλ - Σαν Λορέντζo 3-1 (39' Μπουρντίσο, 45'+3 Ζελάγια, 58' Χέσους Μέντες / 30' Κριστάν Λεντέσμα)

Ρίβερ Πλέιτ - Άρσεναλ 3-1

Ροσάριο Σεντράλ - Σαν Λορέντζο 3-1

Ιντεπεντιέντε - Μπόκα Τζούνιορς 2-0