BUNDESLIGA

Γκλάντμπαχ - Ντόρτμουντ 4-2: Νέο στραβοπάτημα για τους Βεστφαλούς σε ματσάρα με έξι γκολ

Ο Μουκοκό στην αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Μάντσεστερ Σίτι
Ο Μουκοκό στην αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Μάντσεστερ Σίτι © 2022 MARTIN MEISSNER / AP IMAGES

Η Ντόρτμουντ για δεύτερο διαδοχικό ματς γνώρισε την ήττα, με την Γκλάντμπαχ να παίρνει τη νίκη εντός έδρας με 4-2 στη 15η αγωνιστική της Bundesliga, σ' ένα ματς που τα πέντε γκολ μπήκαν στο πρώτο μέρος.

Η Γκλάντμπαχ πήρε τη νίκη σ' ένα απίστευτο ματς με έξι γκολ (τα πέντε στο πρώτο μέρος), επικρατώντας εντός έδρας της Ντόρτμουντ με 4-2 για τη 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν πρώτοι δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα. Ο Στιντλ μοίρασε κάθετα στον Χόφμαν κι εκείνος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κόμπελ για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 19ο λεπτό του αγώνα, όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Μπέλιγχαμ, ο Μπραντ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Γκλάντμπαχ, έκανε το κοντρόλ και το γυριστό σουτ, γράφοντας το 1-1.

Η Γκλάντμπαχ δεν άργησε όμως, να πάρει ξανά "κεφάλι" στο σκορ, με τον Μπενσεμπαϊνί να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 26' με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Χόφμαν.

Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Τουράμ, ο οποίος μπέρδεψε τον Κόμπελ και με πλασέ από κοντά έκανε το 3-1. Οι Βεστφαλοί πήραν μία ανάσα πριν το ημίχρονο και στο 40' μείωσαν σε 3-2.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά ο Ολσκόφσκι απέκρουσε την κεφαλιά του Ζίλε, με τον Σλότερμπεκ να παίρνει το ριμπάουντ και να μειώνει σε 3-2.

Το δεύτερο μέρος επίσης, δεν άρχισε καλά για την Ντόρτμουντ, η οποία είδα την Γκλάντμπαχ να πετυχαίνει τέταρτο γκολ με σουτ του Κονέ εκτός περιοχής στο 46'.

Στο 78ο λεπτό του αγώνα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Χούμελς ο Αντώνης Παπαδόπουλος, καταγράφοντας την τρίτη του φετινή συμμετοχή με την πρώτη ομάδα της Ντόρτμουντ.

Γκλάντμπαχ: Ολσόφσκι, Σκάλι, Φρίντριχ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κονέ (88' Ιτακούρα), Βάιγκλ, Χόφμαν (90+4' Νετζ), Κράμερ (46' Χέρμαν), Στίντλ, Τουράμ.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ζίλε, Χούμελς (78' Παπαδόπουλος), Σλότερμπεκ (59' Μοντέστ), Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Τζαν (59' Εζκάν), Μπραντ, Ρέινα (46' Αζάρ), Μουκόκο, Μάλεν (71' Αντεγέμι).