EURO 2024

Γεωργία - Λουξεμβούργο: Ο Ροντρίγκες ισοφάρισε, αλλά ο διαιτητής γύρισε πίσω τη φάση μέσω VAR, ακύρωσε το γκολ και έδωσε κόκκινη στους φιλοξενούμενους

NOVASPORTS

Ένα τρελό σκηνικό έλαβε χώρα στο δεύτερο μέρος του αγώνα της Γεωργίας με το Λουξεμβούργο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 1-1 με τον Ροντρίγκες αλλά το γκολ να μη μετράει μετά από παρέμβαση του VAR, και τον διαιτητή να γυρίζει πίσω τη φάση για να δώσει κόκκινη σε παίκτη του

Το πρώτο μέρος στο νοκ-άουτ ματς της Γεωργίας με το Λουξεμβούργο με φόντο τα τελικά του Euro 2024 βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 1-0 με γκολ του Ζιζβιβάτζε και να έχουν το προβάδισμα, όμως στο δεύτερο τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχτεί εντελώς διαφορετικά.

Τότε, το Λουξεμβούργο ανέβασε την απόδοσή του και αφού έχασε μία καλή ευκαιρία για γκολ, έφτασε στην ισοφάριση στο 54ο λεπτό με τον Ροντρίγκες, με το γκολ να πανηγυρίζεται έξαλλα από τους παίκτες και τους οπαδούς της ομάδας αλλά τη χαρά τους να κρατάει μόλις λίγα λεπτά.

Και αυτό γιατί εξετάστηκε η προηγούμενη επίθεση των Γεωργιανών όπου Μικαουτάτζε είχε φύγει στην κόντρα και πριν μπει στην περιοχή ανατράπηκε από τον Τσανότ.

Αρχικά ο διαιτητής έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι όμως μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR πήγε να δει ο ίδιος τη φάση στο μόνιτορ και εκεί άλλαξε την απόφασή του, καταλογίζοντας φάουλ και αποβάλλοντας τον αμυντικό του Λουξεμβούργου, για να ακυρώσει κατ' επέκταση το γκολ της ισοφάρισης και να παραμείνει το 1-0.