SERIE A

Φιορεντίνα - Αταλάντα 1-1: Οι μπεργκαμάσκι άντεξαν στην πίεση και έφυγαν με τον βαθμό

Ο Κουπμάινερς
Ο Κουπμάινερς @ 2023 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Φιορεντίνα ήταν ανώτερη από την Αταλάντα στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, ωστόσο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Αρτέμιο Φράνκι και έμειναν ζωντανές στη μάχη για την Ευρώπη.

Με τη μονομαχία της Φιορεντίνα με την Αταλάντα στο Αρτέμιο Φράνκι έκλεισε το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής της Serie A, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, ωστόσο οι μπεργκαμάσκι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 37ο λεπτό με τον Μέλε, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Φιορεντίνα αύξησε την πίεσή της και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καμπράλ στο 56ο λεπτό. Η ομάδα του Ιταλιάνο πίεσε για να πετύχει και δεύτερο γκολ, δίχως όμως αποτέλεσμα. Η Αταλάντα παρέμεινε στην έκτη θέση, έχοντας 49 βαθμούς, ενώ οι βιόλα είναι στην ένατη με 42, έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από την έβδομη Γιουβέντους.