SERIE A

Ρόμα - Ουντινέζε 3-0: Πήρε χρυσό τρίποντο στη μάχη για το Champions League

Ο Λορέντσο Πελεγκρίνι πανηγυρίζει γκολ του με την Ρόμα απέναντι στην Ουντινέζε | 16 Απριλίου 2023 @2023 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Με τους Μπόβε, Πελεγκρίνι και Έιμπραχαμ να βρίσκουν δίχτυα και τον Πατρίσιο να αποκρούει ακόμα και πέναλτι, η Ρόμα θριάμβευσε με 3-0 επί της Ουντινέζε και έκανε άλμα για το νέο Champions League σκαρφαλώνοντας μόνη στην 3η θέση.

Τι και αν ο Πάουλο Ντιμπάλα ήταν εκτός αποστολής και ο Τάμι Έιμπραχαμ έμεινε στον πάγκο (μπήκε αλλαγή στο 75') λόγω των προβλημάτων τραυματισμών που απεκόμισαν από τον πρώτο προημιτελικό του Europa League απέναντι στην Φέγενορντ;

Ο Ζοζέ Μουρίνιο μοιάζει να βγάζει λαγούς από το καπέλο το τελευταίο διάστημα και αυτό ακριβώς έγινε και την Κυριακή του Πάσχα (16/4) απέναντι στην Ουντινέζε, με την Ρόμα να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη με 3-0 στο κατάμεστο -για πολλοστή φορά φέτος- Ολίμπικο και να κάνει άλμα για το νέο Champions League.

Ο Μπόβε στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ παίρνοντας το ριμπάουντ από το χαμένο πέναλτι του Κριστάντε και ο Πελεγκρίνι στο 55' έκανε δύο τα γκολ της ομάδας του, με τον Ρουί Πατρίσιο να "κλειδώνει" τη νίκη των Ρωμαίων πιάνοντας πέναλτι του Περέιρα στο 69ο λεπτό και τον Τάμι Έιμπραχαμ να τοποθετεί το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις.

Αποτέλεσμα που όχι απλά σήμανε την τρίτη σερί νίκη της Ρόμα στο πρωτάθλημα αλλά που την ανεβάζει μόνη στην 3η θέση, έχοντας πλέον αέρα τριών πόντων από την 4η Μίλαν και πέντε από την 5η Ίντερ, με τις οποίες μάχεται για το πλασάρισμα στην προνομιούχο πρώτη τετράδα.

Το ματς

Η Ρόμα είχε μπροστά της μία πολύ μεγάλη ευκαιρία, να εδραιωθεί στην 3η θέση της κατάταξης μετά από τις γκέλες των Μίλαν (1-1 εκτός με Μπολόνια) και Ίντερ (0-1 εντός από Μόντσα) και την άρπαξε από τα μαλλιά, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να είναι αφεντικό της αναμέτρησης με την Ουντινέζε και να φιλοδωρεί με τρία γκολ τις "ζέβρες".

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους, με τον Κριστάντε να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Μπελότι (από κεφαλιά που πήρε η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Περέιρα) και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι αλλά τον Μπόβε να παίρνει το ριμπάουντ και να νικάει στο 37' τον Σιλβέστρι.

Ο Τάμι Έιμπραχαμ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε με την Ρόμα απέναντι στην Ουντινέζε | 16 Απριλίου 2023 @2023 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα έπαιξε στην κόντρα και στο 55ο λεπτό το πλάνο του special one δικαιώθηκε, με τον Μπελότι να κουβαλάει για πολλά μέτρα τη μπάλα και να βγάζει με εξαιρετική κάθετη μπαλιά σε θέση βολής τον Πελεγκρίνι, ο οποίος έγραψε με σκαφτό πλασέ το 2-0.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του σε open play μετά από τον Οκτώβριο του 2021, για να έρθει στο 69ο λεπτό η σειρά ακόμη ενός παίκτη του Μουρίνιο να φορέσει το μανδύα του ήρωα, με τον Πατρίσιο να αποκρούει πέναλτι του Περέιρα.

Ο Ρουί Πατρίσιο δέχεται τα συγχαρητήρια των συμπαικτών του για την απόκρουση πέναλτι απέναντι στην Ουντινέζε | 16 Απριλίου 2023 @2023 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία της ομάδας του Αντρέα Σοτίλ να ξαναμπεί στο ματς, με τον Έιμπραχαμ να υπογράφει το 3-0 στο 90+1' με το πρώτο του γκολ μετά από δύο μήνες και τους τζαλορόσι να τονώνουν την αυτοπεποίθησή τους ενόψει της ρεβάνς με την Φέγενορντ, όπου θα διεκδικήσουν σε λίγα 24ωρα την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

• ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Γιορέντε, Τσέλικ (75' Σπινατσόλα), Κριστάντε, Μπόβε, Ελ Σααραουί (75' Ζαλέβσκι), Βαϊνάλντουμ (60' Μάτιτς), Πελεγκρίνι (90' Ταχίροβιτς), Μπελότι (75' Έιμπραχαμ)
  • ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Μπιγιόλ, Πέρες, Εχιζίμπουε (71' Εμποσέλε), Σάμαρτζιτς (78' Παφούντι), Γουάλας, Λόβριτς (78' Νεστορόβσκι), ΟυντότζI (86' Μασίνα), Περέιρα, Σαξές (79' Τοβέν)