EUROPA LEAGUE

Europa League: Ανατροπή θρίλερ και πρόκριση στην παράταση η Φράιμπουργκ, η Γκαράμπαγ απέκλεισε την Μπράγκα στο 122'

Ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς της Φράιμπουργκ
Ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς της Φράιμπουργκ INTIME

Η Φράιμπουργκ βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από τη Λανς, όμως κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προκριθεί στη φάση των 16 του Europa League. Η Γκαράμπαγ βρήκε το γκολ της πρόκρισης στο 122' απέναντι στην Μπράγκα.

Η Φράιμπουργκ βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις κι εν τέλει πήρε την πρόκριση στη φάση των 16 του Europa League στην παράταση, ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Λανς με το 3-2 στη Γερμανία.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο 1ο μέρος με δύο γκολ των Νταβίντ Κόστα και Ελιέ Γουαΐ και κατόπιν κλείστηκαν στο γήπεδό τους, με στόχο να κρατήσουν το σκορ πρόκρισης. Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν, δοκίμασαν πολλές φορές τα αντανακλαστικά του Μπρις Σαμπά και μείωσαν το σκορ με τον Ρόναλντ Σάλαϊ.

Ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμα όμως. Η Λανς βγήκε στην αντεπίθεση για να αξιοποιήσει τους κενούς χώρους, είχε τρεις πολύ καλές στιγμές για το γκολ της πρόκρισης και τελικά πλήρωσε την αδυναμία της να σκοράρει, με τον Σάλαϊ να ισοφαρίζει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στον επιπλέον χρόνο, όπου οι Γερμανοί πάτησαν καλύτερα και με τον Μίχαελ Γκρέγκοριτς στο 99' βρήκαν το γκολ της πρόκρισης.

Η Γκαράμπαγ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά τελικά κατάφερε να προκριθεί με γκολ στο 122' στην επόμενη φάση παρά την ήττα 2-3 από την Μπράγκα στην παράταση μέσα στο Αζερμπαϊτζάν.

Οι Αζέροι είχαν προβάδισμα τριών γκολ μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα, όμως το πέναλτι του Ζοάο Μουτίνιο αποδείχθηκε κομβικό. Στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων, οι Πορτογάλοι έψαχναν δύο γκολ για να το στείλουν στην παράταση, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους για περίπου μία ώρα.

Η αποβολή του Έλβιν Τζαφαργκουλίεβ με δύο κίτρινες κάρτες σε τέσσερα λεπτά άλλαξε τις ισορροπίες. Οι Πορτογάλοι βγήκαν μπροστά, βρήκαν γκολ στο 70' με τον Ρόζερ Φερνάντες και στο 78' έστειλαν ξανά την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Άλβαρο Τζαλό πέτυχε νόμιμο γκολ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο, ο Ματέους Σίλβα μείωσε για τους Αζέρους, όμως στο 115' ο Σιμόν Μπανζά με πέναλτι αύξησε ξανά στα δύο γκολ την απόσταση των δύο ομάδων. Τίποτα δεν είχε τελειώσει όμως, αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναριμάν Αχουντζάντε βρήκε το γκολ της πρόκρισης για την Γκαράμπαγ.

Τα αποτελέσματα των playoffs για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Φέγενορντ - Ρόμα 1-1 (45+1' Παϊσάο / 67' Λουκάκου)
  • Γιουνγκ Μπόις - Σπόρτινγκ 1-3 (42' Ούγκρινιτς / 31' αυτ. Αμεντά, 41' πέν. Τζιέκερες, 48' Ινάσιο)
  • Γαλατασαράι - Σπάρτα 3-2 (19' Ντεμιρμπάι, 60' Μέρτενς, 90+1' Ικάρντι / 47' Πρεσιάδο, 65' Κούχτα)
  • Σαχτάρ - Μαρσέιγ 2-2 (68' Ματβιγένκο, 90+2' Εζουινάλντο / 64' Ομπαμεγιάνγκ, 90+1' Εντιάιγ)
  • Μίλαν - Ρεν 3-0 (32', 47' Λόφτους-Τσικ, 53' Λεάο)
  • Λανς - Φράιμπουργκ 0-0
  • Μπενφίκα - Τουλούζ 2-1 (68' πέν., 90+8' πέν. Ντι Μαρία / 75' Ντέσλερ)
  • Μπράγκα - Γκαράμπαγ 2-4 (44' Μπανζά, 90+1' πέν. Μουτίνιο / 21' πέν. Γιάνκοβιτς, 56', 69' Ζουμπίρ, 65' Ζουνίνιο)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ρεν - Μίλαν 3-2 (11', 54' πέν., 68' πέν. Μπουριζό / 22' Γιόβιτς, 58' Λεάο)
  • Τουλούζ - Μπενφίκα 0-0
  • Γκαράμπαγ - Μπράγκα 2-3 παρ., 0-2 κ.α. (102' Σίλβα, 120+2' Αχουντζάντε / 70' Φεράντες, 83' Τζαλό, 115' πέν. Μπανζά)
  • Φράιμπουργκ - Λανς 3-2 παρ., 2-2 κ.α. (67', 90+2' Ρ. Σάλαϊ, 99' Γκρέγκοριτς / 28' Νταβίντ Κόστα, 45+2' Γουαΐ)
  • 22/02 22:00 Ρόμα - Φέγενορντ
  • 22/02 22:00 Σπόρτινγκ - Γιουνγκ Μπόις
  • 22/02 22:00 Σπάρτα - Γαλατασαράι
  • 22/02 22:00 Μαρσέιγ - Σαχτάρ