CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Ανοιχτοί λογαριασμοί για Άγιαξ και Άστον Βίλα, κοιτάζει προημιτελικά η Λιλ

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Άγιαξ με την Άστον Βίλα για τη φάση των 16 του Europa Conference League 2023-2024 στη "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα", Άμστερνταμ | Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 © 2024/PETER DEJONG/AP IMAGES

Άγιαξ και Άστον Βίλα "κόλλησαν" στο 0-0 στο Άμστερνταμ και θα λύσουν στην Αγγλία τις διαφορές τους για την πρόκριση από τη φάση των 16 του Europa Conference League. Η Λιλ επιβλήθηκε 3-0 της Στουρμ στην Αυστρία και καθάρισε από το πρώτο ματς.

Άγιαξ και Άστον Βίλα δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ κι έτσι με το 0-0 της "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα" μετέφεραν στην Αγγλία τη διαμάχη για την πρόκριση από τη φάση των 16 του Europa Conference League.

Η αναμέτρηση δεν ήταν χαρακτηριστική των δυνατοτήτων των δύο ομάδων στην επιθετική λειτουργία τους, αφού δημιούργησαν ελάχιστες επικίνδυνες στιγμές. Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες είχε περισσότερη αλλά όχι δύσκολη δουλειά και κράτησε το μηδέν, με την ομάδα του Τζον φαν'τ Σχιπ να περιορίζεται σε έναν έλεγχο δίχως αποτέλεσμα.

Η Λιλ μπορεί να πανηγυρίζει την πρόωρη πρόκριση ύστερα από το 3-0 στο Γκρατς με αντίπαλο τη Στουρμ. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Τζόναθαν Ντέιβιντ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα και έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης για τους "λιλουά".

Οι Γάλλοι ήταν καταιγιστικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες για νέα γκολ και ο Έντον Ζεγκρόβα με υπέροχο σουτ στο 71' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το γκολ του Φρέντρικ Γκούλμπραντσεν στις καθυστερήσεις έδωσε στη Μόλντε δίκαιη νίκη με 2-1 κόντρα στην Μπριζ στη Νορβηγία και τη δυνατότητα να διεκδικήσει με περισσότερες ελπίδες την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Χάλντορ Στέβενικ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους που είχαν ευκαιρίες και προσπαθούσαν να διεκδικήσουν κάτι από αυτό το παιχνίδι. Οι Βέλγοι περιορίστηκαν σε σουτ χωρίς ελπίδες για κάτι καλό κι όμως βρέθηκαν κοντά στην ισοπαλία χάρη στο πέναλτι του Μαξίμ ντε Κάιπερ στο 85. Ο Γκούλμπραντσεν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων αποκατέστησε την τάξη, γράφοντας το 2-1.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13' Ελ Κααμπί / 4', 30' Ζάχαβι, 9' Σαχάρ, 74' Πέρετς)
  • Άγιαξ - Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε - Μπριζ 2-1 (43' Στέβενικ, 90+2' Γκούλμπραντσεν / 85' πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ - Λιλ 0-2 (28', 51' Ντέιβιντ)
  • 07/03 22:00 Ντίναμο Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ
  • 07/03 22:00 Σερβέτ - Πλζεν
  • 07/03 22:00 Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Φενέρμπαχτσε
  • 07/03 22:00 Μακάμπι Χάιφα - Φιορεντίνα