EURO 2020

Euro 2020, Ουαλία - Ελβετία: Ο Εμπολό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά

Ο Μπριλ Εμπολό με τη φανέλα της Ελβετίας στο ματς κόντρα στην Ουαλία στο Euro 2020
Ο Μπριλ Εμπολό με τη φανέλα της Ελβετίας στο ματς κόντρα στην Ουαλία στο Euro 2020 @2021 /DARKO VOJINOVIC/ASSOCIATION IMAGES

Ο Μπριλ Εμπολό άνοιξε το σκορ για την Ελβετία στο 49ο λεπτό, νικώντας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής τον Γουόρντ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η Ελβετία ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της με την Ουαλία για την πρεμιέρα του Euro 2020, όμως δεν μπόρεσε να βρει το πολυπόθητο γκολ παρά τις πολλές τελικές προσπάθειες που είχε (11 συνολικά, 1 εντός εστίας).

Δεν πτοήθηκε όμως και μετά από τη μεγάλη φάση που είχε στο 48' με τον Εμπολό, με το σουτ του να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γουόρντ, βρήκε δίχτυα στο 49.

Πρωταγωνιστής και πάλι ο φορ της Γκλάντμπαχ, καθώς μετά από την εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και νίκησε τον κίπερ των Ουαλών για να κάνει το 1-0.