ΕΘΝΙΚΟΣ

Eθνικός - ΟΦΗ 1-2

πόποβιτς ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις ο ΟΦΗ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πόποβιτς στο 119΄ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου επί του Εθνικού με 1-2

Η ανωτερότητα του Εθνικού φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι παίκτες του Νίκου Γκουλή μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την έκπληξη στον θεσμό και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κασμερίδη.
Οι "καυνόλευκοι" δημιούργησαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα με τους Καραμαλίκη και Βιτόρ. Στο 30' ο Φαρινόλα δεν κατάφερε από κοντά να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, καθώς δεν πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν την εστία του Κασμερίδη. Στο ίδιο διάστημα ο ΟΦΗ είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, φροντίζοντας να πάρει τον έλεγχο του κέντρου.

Ο Εθνικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δημιουργώντας φάσεις στην εστία των Κρητικών. Ο Ποπιέλα με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η θέση των παικτών του Ραϊνερ Μάουρερ έγινε δυσκολότερη μετά την αποβολή στο 44' με δεύτερη κίτρινη του Ισά.

Το επιθετικό πνεύμα του Εθνικού διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καραμαλίκης για ακόμα μία φορά στον αγώνα στάθηκε άτυχος καθώς είχε δοκάρι στο 57'. Ο ΟΦΗ αντέδρασε στην αγωνιστική ανωτερότητα του Εθνικού με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Κροάτης Πόποβιτς στο 65' με πλασέ μόνος μπροστά στην εστία του Παγούδη άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

Στο 71΄ο ΟΦΗ απείλησε και πάλι με τον Πόποβιτς αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Το γκολ του Πόποβιτς πάγωσε προσωρινά τους παίκτες του Εθνικού που διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 80' ο Ναλιτζής έχασε την ευκαρία για ισοφάριση, αλλά ο Μπαρκαουάν έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Το γκολ που λύτρωσε τους γηπεδούχους και έστειλε το ματς στην παράταση ήρθε στο 90' με τον Μάτεγιτς. Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήρε παράταση για τις δύο ομάδες.

Οι δύο αντίπαλοι έδειξαν σημάδια κόπωσης αλλά ο Εθνικός είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ήταν η ομάδα που έψαξε περισσότερο το νικητήριο γκολ. Ο Μπαρκαουάν έχασε την ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 109' να γίνει ο ήρωας των φιλοξενούμενων. Ότι δεν κατάφερε ο Μπαρκαουάν το πέτυχε ο Πόποβιτς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 119' μετά από ανατροπή του Πίτσο. Η νίκη ήταν η πρώτη εκτός έδρας για τον ΟΦΗ μετά το 2004 στον θεσμό του κυπέλλου.

Το LIVE του αγώνα:

Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Ελληνικό

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών) Βοηθοί: Ιωσηφόγλου, Παπαχαραλάμπους (Αθηνών)

Εθνικός:

Παγούδης, Nταμιάνο, Τζίμας, Πετράς, Μάτεγιτς, Πόπιελα, Χέρες, Βίτορ, Καλλιπολίτης, Φαρινόλα, Καραμαλίκης

ΟΦΗ: Κασμερίδη, Γκάντσεφ, Πλουσή, Μπαρκουάν, Ισά, Μονιάκη, Κουνενάκη, Γκάντσεφ, Σίμιτς, Σφακιανάκης, Γκέρμπερ, Πόποβιτς

1' Έναρξη αγώνα
20' Σχόλιο
Ο Εθνικός έχει τον έλεγχο του αγώνα και έχει δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ με τους Καραμαλίκη και Βίτορ.
30' Ευκαιρία Εθνικός
Ο Φαρινόλα δεν πρόλαβε την μπάλα μπροστά από την εστία του Κασμερίδη που πέρασε άουτ.
35' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ισά
36' Ευκαιρία Εθνικός
Ο Ποπιέλα με κεφαλιά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κασμερίδη.
40' Κόκκινη κάρτα ΟΦΗ Ισά
44' Ευκαιρία Εθνικός
Ο Καραμαλίκης με κεφαλιά από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Εθνικός Καλλιπολίτης
Ο Ναλιτζής μπήκε στον αγώνα.
55' Σχόλιο
Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, η επανάληψη δεν έχει ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.
57' Δοκάρι Εθνικός Καραμαλίκης
Ο Ναλιτζής υποχρέωσε με δυνατό σουτ τον Κασμερίδη σε δύσκολη απόκρουση. Στην συνέχεια της φάσης ο Καραμαλίκης με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
65' Γκολ ΟΦΗ Πόποβιτς
Με πλασέ ο Πόποβιτς ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
66' Αλλαγή παίκτη Εθνικός Φαρινόλα
Ο Κρητικός μπήκε στον αγώνα.
71' Σουτ ΟΦΗ
Σουτ του Πόποβιτς η μπάλα κατέληξε άουτ.
72' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Σφακιανάκης
Ο Πίτσος μπήκε στον αγώνα.
75' Αλλαγή παίκτη Εθνικός Νταμιάνο
Ο Αλήμπασης μπήκε στον αγώνα.
80' Ευκαιρία Εθνικός
Το πλασέ του Ναλιτζή έδιωξε στην γραμμή ο Μπαρκαουάν.
81' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Πλουσής
Ο Λεοζίνιο μπήκε στον αγώνα.
87' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Μονιάκης
Ο Ταραλίδης μπήκε στον αγώνα.
88' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σίμιτς
90' Έναρξη καθυστερήσεων 5 λεπτά
90' Λήξη αγώνα
90' Γκολ Εθνικός Μάτεγιτς
Με δυνατό ευθύβολο σουτ ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους.
91' Έναρξη παράτασης
98' Σχόλιο
Ο Εθνικός διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα.
105' Λήξη ημιχρόνου
106' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
109' Ευκαιρία ΟΦΗ
Ο Μπαρκαουάν χάνει σημαντική ευκαρία από την μικρή περιοχή και απαντά στην πίεση του Εθνικού που αναζητά το γκολ.
111' Φάουλ ΟΦΗ Σίμιτς
118' Πέναλτι OΦΗ
119' Γκολ ΟΦΗ Πόποβιτς