CHAMPIONS LEAGUE

Ερυθρός Αστέρας - Μάντσεστερ Σίτι 2-3: Οι αναπληρωματικοί του Γκουαρδιόλα έκαναν το "6 στα 6"

Ο Μάικ Χάμιλτον πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του το γκολ που πέτυχε για την Σίτι στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα σε ματς για το Champions League | 13 Δεκεμβρίου 2023 @2023 DARKO VOJINOVIC/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι ολοκλήρωσε με θριαμβευτικό τρόπο τη φετινή παρουσία της στους ομίλους του Champions League καθώς επιβλήθηκε με 3-2 εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα και πανηγύρισε την έκτη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Τι και αν η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε τρομερό βαθμολογικό ενδιαφέρον έχοντας πάρει το εισιτήριο για τους "16" του Champions League και μάλιστα μέσω της πρώτης θέσης; Τι και αν ο Πεπ Γκουαρδιόλα παρέταξε μία ενδεκάδα με σχεδόν κανέναν από τους "λεγόμενους" βασικούς;

Η κλάση των πρωταθλητών Αγγλίας και Ευρώπης παραμένει ακόμα και όταν παρατάσσονται με αρκετούς αναπληρωματικούς και αυτό φάνηκε και το βράδυ της Τετάρτης (13/12) στο "Ράικο Μίτιτς", με τους πολίτες να επικρατούν με 3-2 του Ερυθρού Αστέρα και να κάνουν το "6 στα 6", για να γίνουν η δεύτερη χρονικά ομάδα με απόλυτο βαθμών στους φετινούς ομίλους μετά από την Ρεάλ.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο ματς του Βελιγραδίου είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την Σίτι να έχει πάντως τον έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας (67%) και να παίρνει το προβάδισμα με τη μία και μοναδική τελική εντός εστίας που είχε αυτό το διάστημα (4 συνολικά). Αυτό έγινε στο 19ο λεπτό, όταν ο Χάμιλτον ελίχτηκε όμορφα μέσα στη μεγάλη περιοχή των Σέρβων και με διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση ξετίναξε τα δίχτυα, για να πανηγυρίσει το παρθενικό του γκολ στην πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα της Σίτι.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπομπ έκανε δύο τα γκολ της ομάδας του στο 62ο λεπτό με ωραία ατομική ενέργεια και θαυμάσιο πλασέ με το αριστερό εντός περιοχής, με τους Σέρβους να μην παραδίδονται πάντως και να παλεύουν μέχρι τέλους για να πάρουν κάτι από το ματς.

Στο 76ο λεπτό μείωσαν σε 2-1 με το πρώτο γκολ του Χουάνγκ με τη φανέλα τους στο φετινό Champions League (δυνατό σουτ με το αριστερό εντός περιοχής), για να έρθει όμως στο 85ο λεπτό το τρίτο γκολ των πολιτών, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Φίλιπς μετά από ανατροπή του Χάμιλτον εντός περιοχής.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 με ακόμη έναν πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, τον Κατάι (κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ), με τους Άγγλους να προστατεύουν όμως την εστία του Ορτέγκα στα τελευταία λεπτά του έξτρα χρόνου και να πανηγυρίζουν μία νίκη ψυχολογίας, που τους στέλνει με το εντυπωσιακό "6 στα 6" στα νοκ-άουτ, για να συνεχίσουν την προσπάθεια υπεράσπισης του στέμματός τους.

• ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γκλάζερ, Νεντέλκοβιτς (78' Κάμπιτς), Ντιγκά, Σπάλιτς (65' Ρόντιτς), Ντράγκοβιτς, Κανγκά (57' Κατάι), Μιχαΐλοβιτς, Χουάνγκ, Μπουκαρί, Εντιαγέ (57' Μιγιάτοβιτς), Ολαγίνκα (57' Λούτσιτς)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Λιούις, Στόουνς (86' Άκε), Ακάντζι, Γκόμεζ, Φίλιπς, Κόβατσιτς (76' Σουσόχο), Χάμιλτον, Νούνες (83' Μπερνάρντο Σίλβα), Γκρίλις (46' Φόντεν), Μπομπ

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο

• Ερυθρός Αστέρας - Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (76' Χουάνγκ, 90+1' Κατάι / 19' Χάμιλτον, 62' Μπομπ, 85' πεν. Φίλιπς)
  • Λειψία - Γιουνγκ Μπόις 2-1 (51' Σέσκο, 56' Φόρσμπεργκ / 53' Κόλεϊ)

Όλα τα αποτελέσματα

• Γιουνγκ Μπόις - Λειψία 1-3 (33' Ελία / 3' Σιμακάν, 73' Σλάγκερ, 90+2' Σέσκο)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47' 60' Άλβαρες, 73' Ρόδρι / 45 Μπουκαρί)
  • Ερυθρός Αστέρας - Γιουνγκ Μπόις 2-2 (35' Εντιάιγ, 88' Μπουκαρί / 48' Ούγκρινιτς, 61' πέν. Ιτέν)
  • Λειψία - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (48' Οπέντα / 25' Φόντεν, 84' Άλβαρες, 90+2' Ντόκου)
  • Λειψία - Ερυθρός Αστέρας 3-1 (12' Ράουμ, 59' Σίμονς, 84' Όλμο / 70' Στάμενιτς)
  • Γιουνγκ Μπόις - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (52' Ελία / 48' Ακάντζι, 67' πέν., 86' Χάλαντ)
  • Ερυθρός Αστέρας - Λειψία 1-2 (81' αυτ. Χένριχς / 8' Σίμονς, 77' Οπέντα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Γιουνγκ Μπόις 3-0 (23' πεν. 51' Χάλαντ, 45+1' Φόντεν)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Λειψία 3-2 (54' Χάλαντ, 70' Φόντεν, 87' Άλβαρες / 13' 33' Οπέντα)
  • Γιουνγκ Μπόις - Ερυθρός Αστέρας 2-0 (8' αυτ. Νεντέλκοβιτς, 29' Μπλουμ)