ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άρης - ΠΑΟΚ: Οι "κίτρινοι" αήττητοι στο "Κλ. Βικελίδης" από το 2005 (VIDEOS)

1-1 5'
1-1 5' ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το "Κλ. Βικελίδης" υποδέχεται ξανά ντέρμπι Άρη - ΠΑΟΚ μετά από 1680 ημέρες και οι "κίτρινοι" δεν έχουν γνωρίσει την ήττα από το "Δικέφαλο" από το Φεβρουάριο του 2005! Θυμηθείτε τις προηγούμενες αναμετρήσεις SuperLeague των δύο ομάδων σε αυτό το διάστημα. (VIDEO)

Ο Άρης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (21/10, 19:00) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και της 7ης αγωνιστικής της Super League - Live η εξέλιξη από το Sport24.gr και τον Sport24 Radio 103,3 - και το "Κλεάνθης Βικελίδης" υποδέχεται ντέρμπι των δύο ομάδων μετά από 1680 ημέρες!

Οι "κίτρινοι" παραμένουν αήττητοι από το 2005 στην έδρα τους σε ματς με το "Δικέφαλο". Τρεις αναμετρήσεις βρήκαν σε αυτό το διάστημα νικητές τους γηπεδούχους σε επίπεδο πρωταθλήματος, ενώ έξι ματς έληξαν ισόπαλα (τα τρία εξ αυτών με 0-0)

Από τις 27 Φεβρουαρίου του 2005 έχει να φύγει ο ΠΑΟΚ με τη νίκη από το "Κλεάνθης Βικελίδης" σε ματς με αντίπαλο τον Άρη. Με τεχνικό τον Νίκο Καραγεωργίου και σκόρερ τους Μάτσιν Μίετσελ (δύο) και Χρήστο Μαλαδένη ο "Δικέφαλος" είχε "αποδράσει" με 3-1 από την έδρα των "κίτρινων", οι οποίοι μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με τον Ιφεάνι Εκουέμε.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι παραμένουν αήττητοι! Στις 21 Οκτωβρίου του 2006 οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης αναδείχθηκαν ισόπαλες, χωρίς να μπορέσουν να σκοράρουν (0-0).

Η επόμενη συνάντησή τους στο "Κλεάνθης Βικελίδης" έγινε ακριβώς μετά από ένα χρόνο! Στις 21 Οκτωβρίου του 2007 το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό. Ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη (3-1) επί του ΠΑΟΚ.

Ο Σέρχιο Κόκε άνοιξε το σκορ στο 16' για τους "κίτρινους", ο Σωτήρης Μπαλάφας στο 30' ισοφάρισε για το "Δικέφαλο", αλλά και πάλι ο Ισπανός φορ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 57', ενώ ο Νάτσο Γκαρσία στο 73' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στις 25 Ιανουαρίου του 2009 για τη 19η αγωνιστική της σεζόν 2008/09 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην έδρα του Άρη. Οι εστίες των Μιχάλη Σηφάκη και Μιχάλη Χαλκιά έμειναν απαραβίαστες και το 0-0 "σφράγισε" κάθε προσπάθεια για γκολ. Ο Πορτογάλος πρώην μέσος των "ασπρόμαυρων" και νυν τεχνικός της Πόρτο, Σέρζιο Κονσεϊσάο αποβλήθηκε στο 37ο λεπτό.

Στις 14 Μαρτίου του 2010 ένας Αργεντινός "καθάρισε" το ματς. Ο Χαβιέρ Καμπόρα ήταν ο πρωταγωνιστής. Άνοιξε το σκορ στο 22' - κι ενώ προηγουμένως αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι - και "κλείδωσε" τη νίκη του Άρη με 2-0 στο 64'.

Στα playoffs της ίδιας σεζόν (2009-2010) η αναμέτρηση διεξήχθη για την τελευταία (6η) αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος.

Νικητής και πάλι ο Άρης το βράδυ της 19ης Μαΐου. Το αυτογκόλ του Μαλεζά στο 11ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Παπάζογλου ισοφάρισε σε 1-1 στο 22'.

Οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με τον Χαβίτο στο 32' και μπορεί ο "Δικέφαλος" να ισοφάρισε ξανά με εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Τσιρίλο, αλλά ο Χαβιέρ Κάμπορα με τον ίδιο τρόπο χάρισε τη νίκη με 3-2.

Επιστροφή σε "ανομβρία" σε ντέρμπι την 30ή Ιανουαρίου 2011 για την 20ή αγωνιστική της Super League της σεζόν 2010-11. Ένα ακόμη 0-0 μεταξύ των δύο ομάδων.

Ισοπαλία αλλά με γκολ στο ματς του ίδιου έτους, αλλά της επόμενης σεζόν (2011-2012). Στις 23 Οκτώβρη, ο Νίκος Λαζαρίδης άνοιξε το σκορ τρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά ο Θανάσης Παπάζογλου νίκησε τον Μάρκο Βελλίδη στο 48' για το τελικό 1-1.

Μπορεί το ντέρμπι της 3ης Φεβρουαρίου του 2013 να είχε περισσότερα γκολ, αλλά νικητή και πάλι δεν είχε (2-2). Ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 2', ο Αγκάνθο ισοφάρισε μετά από τρία λεπτά (5'). Ο Καμαρά έδωσε ξανά προβάδισμα στο "Δικέφαλο", ενώ ο Ισπανός σκόραρε εκ νέου (71' από εκτέλεση πέναλτι).

Τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων στο "Κλεάνθης Βιικελίδης" ήταν αυτή στο ντέρμπι της 16η Μαρτίου του 2014 στο οποίο προηγήθηκε ο Άρης μετά το λάθος του Γλύκου στην εκτέλεση φάουλ του Τάτου και ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ με το αυτογκόλ του Οικονομόπουλου στην προσπάθεια να εμποδίσει τον Αθανασιάδη.

Photo credits: Eurokinissi