ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εκπλήξεις από ΠΓΔΜ, Λιθουανία, Αυστρία

ναουμοσκι

Εκπλήξεις Λιθουανίας-Αυστρίας κόντρα σε Ρουμανία-Γαλλία.Στο 92' η Ιταλία 2-1 την Κύπρο (vds)!

1ος Όμιλος

Χωρίς πολλά τέρματα, ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις στο πλαίσιο του 1ου ομίλου, των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010. Οι 5 από τις 6 ομάδες που αγωνίστηκαν δεν πέτυχαν τέρμα, με την Πορτογαλία, να αναλαμβάνει το βάρος του σκοραρίσματος, καθώς φιλοδώρησε με 4 γκολ την Μάλτα. Ο Μαλτέζος Σαΐντ, με αυτογκόλ στο 25' έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Ούγκο Αλμέιδα στο 61' να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σιμάο στο 71' έγραψε το 3-0, ενώ ο Νάνι 12 λεπτά πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου, Ουγγαρία και Δανία έμειναν στο "0" στη Βουδαπέστη, όπως άλλωστε και η Αλβανία με τη Σουηδία στα Τίρανα.

Τα αποτελέσματα

Ουγγαρία-Δανία 0-0
Μάλτα-Πορτογαλία 0-4 (25' αυτ. Σαϊντ, 61' Ούγκο Αλμέιδα, 71' Σιμάο, 78' Νάνι)
Αλβανία-Σουηδία 0-0

2ος Όμιλος

Όσον αφορά στο 2ο όμιλο, όπου συμμετέχει και η Εθνική μας, η Λετονία ξεκίνησε με το δεξί, περνώντας νικηφόρα από το Κισινάου επί της Μολδαβίας με 2-1. Σκόρερ για τους νικητές οι Κάρλσονς και Αστάφιεφς, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Αλεξέεφ.

Ισόπαλη 2-2 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ισραήλ και Ελβετία. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2 τερμάτων χάρις στα τέρματα των Χακάν Γιακίν (στο 45') και Ενκουφό (56'), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Μπεναγιούν στο 73' για να φτάσουν στην ισοφάρισηστην εκπνοή του αγώνα με τον Μπεν Σαχάρ.

Μολδαβία-Λετονία 1-2 (76' Αλεξέγιεφ-8' Κάρλσονς, 22' Αστάφιεφς)
Ισραήλ-Ελβετία 2-2 (73' Μπεναγιούν, 90' Μπεν Σαχάρ-45' Χ.Γιακίν, 56' Ενκουφό)
Λουξεμβούργο-Ελλάδα 0-3 (35' Τοροσίδης, 45' Γκέκας, 77' πεν. Χαριστέας)

3ος Όμιλος

Για τον 3ο όμιλο, η Πολωνία υποδέχθηκε τη Σλοβενία, με τον Μίχαλ Ζεβλάκοβ να ανοίγει το σκορ στο 17ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Μίρνες Σίσιτς στη βασική ενδεκάδα, ισοφάρισαν στο 35' με τον Ντέντιτς σε 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σλοβακία επικράτησε της Βόρειας Ιρλανδίας με 2-1 στην Μπρατισλάβα, με τους Σκρτελ και Χάμσικ να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, ενώ το μοναδικό γκολ της Βόρειας Ιρλανδίας σημειώθηκε από αυτογκόλ του Ντούριτσα.

Πολωνία-Σλοβενία 1-1 (17' πεν. Ζεβλάκοφ-35' Ντέντιτς)
Σλοβακία-Β. Ιρλανδία 2-1 (46' Σκρτελ, 70' Χάμσικ-81' αυτ. Ντούριτσα)

4ος Όμιλος

Στα πλαίσια του 4ου ομίλου, η Ουαλία τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, καθώς νίκησε μόλις με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Βόουκς στο 83ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 68' με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ραμίμ. Να σημειωθεί πως στο 66' ο Κούμας αστόχησε σε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

"Σάκος του μπόξ" έγινε το Λιχτενστάιν, καθώς οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να προσπαθούν να πετύχουν ακόμα περισσότερα τέρματα. Ο Ποντόλσκι, πέτυχε το μοναδικό τέρμα του πρώτου μέρους στο 21ο λεπτό, ενώ ήταν εκείνος που στο 3ο λεπτό της επανάληψης έκανε το 2-0, διπλασιάζοντας και τα δικά του τέρματα. Ο Ρόλφες στο 65' έκανε το 3-0, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σβαϊνστάιγκερ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Στο 76ο λεπτό ο Χίτζλσπεργκερ έγραψε το 5-0, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Βέστερμαν διαμόρφωσε το τελικό 6-0

Ουαλία-Αζερμπαϊτζάν 1-0 (83΄ Βόουκς)
Λιχτενστάιν-Γερμανία 0-6 (21', 48' Ποντόλσκι, 65' Ρόλφες, 66' Σβαϊνστάιγκερ, 76' Χίτζλσπεργκερ, 86' Βέστερμαν)

5ος Όμιλος

Εύκολο πέρασμα της Τουρκίας από το Ερεβάν με 2-0 επί της Αρμενίας για τον 5ο όμιλο. Στο ουδέτερο Μάιντζ, λόγω των ταραχών που επικρατούν στη Γεωργία, η Ιρλανδία επικράτησε με 2-1 των Γεωργιανών και ξεκίνησε νικηφόρα στον 8ο όμιλο.

Σχετικά εύκολα το Βέλγιο επικράτησε της Εσθονίας, παρά το τελικό 3-2. Οι γηπεδούχοι, μπήκαν μπροστά στο σκορ, χάρις σε τέρμα του Σονγκ στο 39ο λεπτό. Στην επανάληψη οι Εσθονοί ισοφάρισαν με τέρμα του Ζένιοφ στο 57ο λεπτό, όμως ένα καλό πεντάλεπτο των Βέλγων τους έδωσε τη νίκη χάρις σε τέρματα του Ντεφούρ στο 75' και το δεύτερο προσωπικό του Σονγκ, 10 λεπτά πριν τη λήξη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Όπερ στην εκπνοή.

Αρμενία-Τουρκία 0-2 (60' Τουντσάι, 78' Σεντούρκ)
Βέλγιο-Εσθονία 3-2 (39', 80' Σόνγκ, 75' Ντεφούρ-57' Ζένιοφ, 90' Όπερ)
Ισπανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη

6ος Όμιλος

Ένα πέναλτι του Σεβτσένκο στο 90ό λεπτό χάρισε τη νίκη στην Ουκρανία επί της Λευκορωσίας με 1-0 για τον 6ο όμιλο, ενώ "λευκή" ισοπαλία είχαμε στα Τίρανα, όπου στα πλαίσια του 1ου ομίλου, η Σουηδία έμεινε στο 0-0 με την Αλβανία.

Χωρίς πρόβλημα επικράτησε της Ανδόρας, η Αγγλία. Οι ποδοσφαιριστές του Φάμπιο Καπέλο, δεν εντυπωσίασαν, όμως με δύο τέρματα του Τζο Κόουλ στο 49' και στο 55', έφυγαν νικητές από την Ανδόρα. Από την άλλη, στην Κροατία, οι γηπεδούχοι δεν ανησύχησαν ούτε στιγμή, από τους αδύναμους Καζακστανούς. Ο Νίκο Κόβατς άνοιξε το σκορ στο 13', ο Μόντριτς στο 35' έγραψε το 2-0, ενώ ο Πέτριτς στο 79' διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ουκρανία-Λευκορωσία 1-0 (90' πεν. Σεβτσένκο)
Ανδόρα-Αγγλία 0-2 (49', 55' Τζ. Κόουλ)
Κροατία-Καζακστάν 3-0 (13' Ν.Κόβατς, 35' Μόντριτς, 79' Πέτριτς)

7ος Όμιλος

Μεγάλες εκπλήξεις επεφύλασσε η πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου. Οι συμπατριώτες του Γιασικεβίτσιους, που δεν φημίζονται για την παράδοσή τους στο ποδόσφαιρο, υποχρέωσαν τους Ρουμάνους σε βαριά ήττα με 3-0! Το σκορ άνοιξε στο 31' ο Στανκεβίτσιους, ενώ στο 70ο λεπτό ο Μικολιούνας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Καλόνας 4 λεπτά πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Μικρό, όμως, δεν ήταν ούτε το σοκ που έπαθαν οι Γάλλοι, στην Αυστρία, όπου υποχρεώθηκαν σε ταπεινωτική ήττα με 3-1. Ο Γιάνκο, ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ ο Αουφχάουζερ στο 43' έκανε το 2-0. Ο Γκοβού μείωσε προσωρινά για τους Γάλλους στο 60', όμως ο "πράσινος" Αντρέας Ίβανσιτς διαμόρφωσε με πέναλτι στο 72' το τελικό 3-1!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ανάμεσα στη Σερβία και τα Νησιά Φερόε, οι γηπεδούχοι επικράτησαν χωρίς κόπο με 2-0, χάρις σε αυτογκόλ του Γιάκομπσεν στο 31' και τέρμα του Ζίγκιτς στο 88'.

Ρουμανία-Λιθουανία 0-3 (31' Στανκεβίτσιους, 70' Μικολιούνας, 86' Καλόνας)
Σερβία-Νήσοι Φαρόε 2-0 (31' αυτ. Γιάκομπσεν, 88' Ζίγκιτς)
Αυστρία-Γαλλία 3-1 (8' Γιάνκο, 43' Αουφχάουσερ, 72' πεν. Ίβανσιτς-60' Γκοβού)

8ος Όμιλος

Παραλίγο να κάνει την μεγάλη έκπληξη η Κύπρος του Άγγελου Αναστασιάδη, όμως οι "κουμπάροι" λύγισαν στις καθυστερήσεις. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της "Μεγαλονήσου" κρατούσε τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές στο 1-1, χάρις σε τέρματα του Ντι Νατάλε (8') και του Αλωνεύτη (29') όμως ο επιθετικός της Ουντινέζε πέτυχε στο 92ο λεπτό το δεύτερο προσωπικό του τέρμα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στους υπόλοιπους αγώνες, η Γεωργία σε αγώνα που έγινε στη Γερμανία (λόγω του πολέμου στον Καύκασο) ηττήθηκε με 2-1 από την Ιρλανδία, ενώ Μαυροβούνιο και Βουλγαρία έμειναν στο 2-2.

Γεωργία-Ιρλανδία 1-2 (+90' Κένια-13' Ντόιλ, 71' Γουέλαν)
Μαυροβούνιο-Βουλγαρία 2-2 (62' Βούτσινιτς, 81' πεν. Γιόβετιτς-11' Στ.Πετρόφ, +90' Γκεοργκίεφ)
Κύπρος-Ιταλία 1-2 (29' Αλωνέυτης-8',+90' Ντι Νατάλε)

9oς Όμιλος

Οι Σκοπιανοί ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για τα προκριματικά του Μουντιάλ επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της Σκωτίας.

Το γκολ του Ιλκο Ναουμόσκι στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους στο στάδιο "Γκράντσκι", στον εναρκτήριο αγώνα του 9ου προκριματικού ομίλου για το Μουντιάλ 2010.

Σημαντική έκπληξη και από την Ισλανδία, που απέσπασε 2-2 από τη Νορβηγία στο Όσλο, χάρη στα γκολ των Χέλγκουσον και Γκούντγιονσεν. Για τους Νορβηγούς έδωσε το προβάδισμα δύο φορές ο Ίβερσεν.

ΠΓΔΜ-Σκωτία 1-0 (5' Ναουμόσκι)
Νορβηγία-Ισλανδία 2-2 (36' πεν., 50' Ίβερσεν-39' Χέλγκιουσον, 69' Γκουντγιόνσεν)

ΠΓΔΜ-Σκωτία 1-0