ΒΕΛΓΙΟ

Δύο γκολ ο Καρέλης, εφιάλτης για Γούτα & Λαΐφη

Κόρτραϊκ και Σταντάρ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο 41', ενώ για την 1η στην άμυνα ήταν ο Γούτας και για την 2η ο Λαΐφης. Ο Νίκος Καρέλης σκόραρε για 4η και 5η φορά (videos)

Πέντε μέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στην Λιέγη, η Σταντάρ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Κόρτραϊκ, σε ένα ματς που όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο!

Έπαιξαν 90 λεπτά και οι δύο αμυντικοί που ανήκουν στον Ολυμπιακό, ο Δημήτρης Γούτας για τους γηπεδούχους και ο Κωνσταντίνος Λαΐφης για τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο ημίχρονο σίγουρα ήταν κακό και τις δύο άμυνες, ενώ ο Γούτας έβγαλε την ασίστ στο 14' για το 1-1 από τον Σααντί, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ στο Βέλγο (8ο γκολ).

Δύο ασίστ έκανε ο Ματιέ Ντοσεβί για την Σταντάρ, για την οποία τα δύο πρώτα γκολ πέτυχε ο Ορλάντο Σα, δίνοντας δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα της Λιέγης, η οποία απέφυγε την ήττα χάρη στο τέρμα του Τρεμπέλ.

Η ασίστ του Γούτα...

Το 4ο και το 5ο γκολ του Καρέλη

Ο Νίκος Καρέλης ισοφάρισε στο 32' για την Γκενκ στην έδρα της Μουσκρόν σε 1-1 και ισοφάρισε (ξανά) για το τελικό 2-2 στο 78' με το δεύτερο τέρμα του στο ματς και 5ο στο πρωτάθλημα...

Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης...

Ζιλέ, Σολτς, Ουίλιαμ (62' Ιμπραΐμά Σισέ), Λαΐφης, Αντράντε, Ενόχ, Τρεμπέλ, Ντοσεβί (87' Εμ'Μπενζά), Εντμίλσον Ζούνιορ, Μπελφοντίλ, Ορλάντο Σα (89' Εμόν).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σαρλερούα - Μπριζ 1-0 (90' Μπεντιά)

Σάββατο

Κόρτραϊκ - Σταντάρ Λιέγης 3-3 (14' Σααντί, 19' Καζ, 29' Τοτοβίτσκι / 12' και 17' Ορλάντο Σα, 41' Τρεμπέλ)

Σιντ-Τρούιντεν - Βέστερλο 2-2 (27' Ρουμπέν Φερνάντες, 87' Μπολί / 41' Ακολάτσε, 69' Γκανβουλά)

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Όιπεν 4-2 (43' Μαρκέ, 65' Σχάιβερς, 67' Ντεμίρ, 72' Σβαρτς / 48' και 57' Οκάνσεϊ)

Μουσκρόν - Γκενκ 2-2 (2' Τρεζεγκέ, 42' Βιόλα / 32' και 78' Καρέλης)