ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν έπαιξε ο Μπουφόν, πρώτη νίκη η Παρί

Paris Saint-Germain's Christopher Nkunku, left, scores a penalty during the International Champions Cup match between Arsenal and Paris Saint-Germain in Singapore, Saturday, July 28, 2018. (AP Photo/Yong Teck Lim) AP

Μετά τις ήττες από Μπάγερν κι Άρσεναλ, ήλθε η ώρα η Παρί να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη για το ICC. Νίκησε 3-2 την Ατλέτικο στη Σιγκαπούρη, δεν αγωνίστηκε ο Τζανλουίτζι Μπουφόν.

Λίγο κάποιες επιστροφές (Ντι Μαρία, Βεράτι, Τραπ), λίγα τα "γκάζια" του Τόμας Τούχελ και η Παρί Σεν-Ζερμέν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο International Champions Cup.

Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας άφησε πίσω της ήττες από την Μπάγερν και την Άρσεναλ. Στην αναμέτρηση με την Ατλέτικο, άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με την Ενκουκού, ενώ στο 71ο λεπτό ο Ντιαμπί έκανε το 2-0.

Οι "κολτσονέρος" μείωσαν στο 75' με τον Βίκτορ Μοχιέγο, ενώ στο 86ο λεπτό ο Μπερνέντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τραπ για το αυτογκόλ, από το οποίο διαμορφώθηκε το 2-2. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ποστολασί έδωσε τη νίκη (3-2) στην Παρί. Δεν αγωνίστηκε ο 40χρονος Ιταλός γκολκίπερ, Τζανλουίτζι Μπουφόν. Στις 4 Αυγούστου (15:00) η Παρί ξεκινά τα επίσημα ματς, καθώς αντιμετωπίζει τη Μονακό στην Κίνα (Shenzhen) για τoTrophée des champions.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ (Τόμας Τούχελ): Τραπ, Νταγκμπά (46' Ζαγκρ), Ριμάν (46' Ζορζέν - 51' Ποστολασί), Ντιαρά (46' Ντιαρά), Ενσοκί (46' Μπε Σο - 60' Μπαεμπέκ), Κουρζαουά (46' Γουεά), Λο Τσέλσο (46' Αντλί), Βεράτι (46' Μπερνέντ), Ραμπιό (46' Τουφικί), Ενκουκού (46' Ντιαμπί), Ντι Μαρία (46' Φρεσάνζ)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Αδάν, Χουάνφραν, Μόγια, Μοντέρο, Ολάμπε, Μίκελ Κάρο, Ρόδρι (64' Βίκτορ Μογιέχο), Πάρτεϊ (46' Χοακίν Μουνιόθ), Γκαμεϊρό (64' Σολάνο), Βιέτο (67' Μπόρχα Γκαρθές), Κορέα (64' Όσκαρ Πίντσι).

Photo credits: AP Photo/Yong Teck Lim