CONFERENCE LEAGUE

Conference League: Το γκολ του Κακουλή δεν έφτανε για την πρώτη νίκη της Ομόνοιας

Ο Ανδρόνικος Κακουλής πανηγυρίζει γκολ της Ομόνοιας κόντρα στην Βασιλεία | 4 Νοεμβρίου 2021 © 2021 PHILIPPOS CHRISTOU/AP IMAGES

Η Ομόνοια πανηγύρισε ένα υπέροχο γκολ με τον Κακουλή όμως δεν στάθηκε αρκετό για να της χαρίσει το πρώτο της τρίποντο στο Conference League αφού το φινάλε την βρήκε να μένει στο 1-1 με την Βασιλεία για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Λίγες ώρες μετά την αποτυχία της Ανόρθωσης να σπάσει το ρόδι στο Conference League, καθώς έμεινε στο 2-2 στο Ταλίν αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο απέναντι στην τοπική Φλόρα, ήταν η σειρά της Ομόνοιας να προστεθεί σε αυτή τη αρνητική αλυσίδα που έχουν δημιουργήσει οι κυπριακές ομάδες στη νεοσύστατη διοργάνωση.

Το τριφύλλι άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης με την Βασιλεία χάρη σε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Κακουλή όμως δεν ήταν αρκετό αυτό το γκολ για να της χαρίσει το πρώτο της τρίποντο, με την ισοφάριση για τους Ελβετούς να έρχεται στο 57ο λεπτό.

Στον 4ο όμιλο, σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε η Άλκμααρ με το 2-0 επί της ρουμάνικης Κλουζ, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να αρχίζει βασικός για τους Ολλανδούς όπως και ο Παντελής Χατζηδιάκος (αμφότεροι έγιναν αλλαγή στο 89ο λεπτό) και να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 86ο λεπτό.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα αποτελέσματα, στον 1ο όμιλο οι Ελσίνκι και Μακάμπι Τελ Αβίβ κλείδωσαν τις δύο πρώτες θέσεις με τις νίκες τους απέναντι σε Αλασκέρτ (2-0) και Χάντουκ (3-0) αντίστοιχα ενώ στον 2ο όμιλο, Γάνδη και Παρτίζαν έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που κράτησε τους πρωτοπόρους Βέλγους σε απόσταση τριών βαθμών από τους 2ους Σέρβους (10 έναντι 7).

Στον 8ο όμιλο τέλος, η Καραμπάγ έφυγε με το τρίποντο (2-1) από το Αλμάτι απέναντι στην Καϊράτ και αναρριχήθηκε στην κορυφή με 10 βαθμούς και στο +2 από την δεύτερη Βασιλεία.