CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Αποκλείστηκε η Γιουνάιτεντ, τριάρα της Γιουβέντους στην Μπαρτσελόνα με δύο γκολ Ρονάλντο

O Κριστιάνο Ρονάλντο πανηγυρίζει με την Γιουβέντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα για το Champions League AP PHOTO/JOAN MONFORT

Η Γιουβέντους θριάμβευσε με 3-0 στο "Καμπ Νόου" με δύο γκολ του Ρονάλντο και πήρε την πρώτη θέση στο 7ο όμιλο ενώ η Λειψία νίκησε 3-2 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στους "16" πετώντας εκτός τους κόκκινους διαβόλους (VIDEOS).

Συγκλονιστικές ήταν οι αναμετρήσεις στο φινάλε του 5ου, 7ου και 8ου ομίλου στο Champions League, με την Λειψία να επικρατεί με 3-2 στο μπρα ντε φερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον 8ο όμιλο και να παίρνει το εισιτήριο για τους "16" αφήνοντας εκτός τους κόκκινους διαβόλους και την Γιουβέντους να παίρνει την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0 της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου, με δύο γκολ του Ρονάλντο με εκτελέσεις πέναλτι και ένα του ΜακΚένι.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν έριξε στο καναβάτσο την Γιουνάιτεντ πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο 15ο λεπτο με τους Ανχελίνο και Χαϊντάρα και έκανε το 3-0 στο 69' με τον Κλάιφερτ (μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ανχελίνο για τους ταύρους με ένα γκολ και δύο ασίστ), με το σύνολο του Σόλσκιερ να ξυπνάει στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου και μείωσε σε 3-2 με τους Φερνάντες και Πογκμπά αλλά να αποκλείεται από την ομάδα την οποία συνέτριψε με 5-0 στο Ολντ Τράφορντ στην 2η αγωνιστική.

Εξίσου εντυπωσιακή ήταν η κατάληψη της πρώτης θέσης στον 7ο όμιλο από την Γιουβέντους αφού ανέτρεψε ουσιαστικά το 2-0 της Μπαρτσελόνα στο Τορίνο με το εκκωφαντικό μπιανκονέρο 3-0 στην Βαρκελώνη, με τον CR7 να πετυχαίνει τα πρώτα του γκολ στο Champions League στο "Καμπ Νόου" και να φτάνει τα 133 συνολικά στη διοργάνωση, αφήνοντας στα 118 τον Μέσι, με τον οποίο αντάμωσε για πρώτη φορά μετά από τον Μάιο του 2018.

Ασύλληπτο σκηνικό στήθηκε στο "Παρκ Ντε Πρενς", με το παιχνίδι μεταξύ της Παρί Σεν Ζερμέν και της Μπασακσεχίρ να διακόπτεται στο 18ο λεπτό, με τους ανθρώπους της τουρκικής ομάδας να κατηγορούν τον 4ο διαιτητή πως αποκάλεσε "νέγρο" τον βοηθό προπονητή της ομάδας τους, Πιερ Γουεμπό, και να αποχωρούν για τα αποδυτήρια, χωρίς να επιστρέψουν για να συνεχιστεί το ματς.

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ από την Γαλλία, απαίτησαν ο Ρουμάνος τέταρτος διαιτητής της αναμέτρησης να μη συνεχίσει καθόλου στο ματς ελέω του ρατσιστικού σχολίου του (η πρόταση της UEFA ήταν να αλλάξει θέσεις με τον Assistant VAR), κάτι που δεν έγινε και έτσι το ματς έληξε άδοξα στο 18ο λεπτό.

Η τελευταία πληροφόρηση κάνει λόγο για πρόθεση της Ευρωπαϊκής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας να μεταθέσει για την Τετάρτη (9/12) στις 19:55 το ματς, με τους Παριζιάνους να έχουν πάντως εξασφαλίσει την πρόκριση μετά την ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Γερμανία και μοναδικό ερωτηματικό να είναι πλέον αν θα τερματίσουν 1οι ή 2οι.

Στον 5ο όμιλο, η Κρασνοντάρ πήρε μία τιμητική ισοπαλία στο "Στάμφορντ Μπριτζ" απέναντι στην πρώτη Τσέλσι (1-1) και η Σεβίλλη έφυγε με το τρίποντο από την Βρετάννη απέναντι στην Ρεν με δύο γκολ του Εν-Νεσιρί (1-3), ενώ η Ντινάμο Κιέβου επικράτησε 1-0 της Φερεντσβάρος και πήρε το εισιτήριο για τους "32" του Europa League.

Οι Τσέλσι, Σεβίλλη, Μπαρτσελόνα, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι, Μπάγερν Μονάχου, Πόρτο, Λίβερπουλ, Ντόρτμουντ, Λάτσιο, Λειψία και Παρί Σεν Ζερμέν είναι μέχρι στιγμής οι 12 ομάδες που έχουν σφραγίσει το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ ματς μέσα στο 2021 ενώ το βράδυ της Τετάρτης (9/12) θα γίνουν γνωστές οι άλλες τέσσερις ομάδες που θα συνεχίσουν και μετά τους ομίλους και θα ολοκληρώνουν το αστραφτερό παζλ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τσέλσι - Κρασνοντάρ 1-1 (28' πεν. Ζορζίνιο / 24' Καμπελά)

Ρεν - Σεβίλλη 1-3 (86' πεν. Ρουτέρ / 32' Κουντέ, 45+2' 81' Εν-Νεσιρί)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Τσέλσι 14 (14-2)

2. Σεβίλλη 13 (9-8)

3. Κρασνοντάρ 5 (6-11)

4. Ρεν 1 (3-11)

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα - Γιουβέντους 0-3 (13' πεν. 52' πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 20' ΜακΚένι)

Ντινάμο Κιέβου - Φερεντσβάρος 1-0 (60' Ποπόβ)

1. Γιουβέντους 15 (14-4)

2. Μπαρτσελόνα 15 (16-5)

3. Ντινάμο Κιέβου 4 (4-13)

4. Φερεντσβάρος 1 (5-17)

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπασακσεχίρ (Οριστική διακοπή στο 18ο λεπτό)

Λειψία - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (2' Ανχελίνο, 13' Χαϊντάρα, 69' Κλάιφερτ / 80' πεν. Φερνάντες, 83' Πογκμπά)

1. Λειψία 12 (11-12)

2. Παρί Σεν Ζερμέν 9 (8-5)

3. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 9 (15-10)

4. Μπασακσεχίρ 3 (6-13)