CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Η Μπράγκα πέρασε σαν σίφουνας από τη Σερβία και προκρίθηκε στα playoffs

TWITTER

Η Μπράγκα διέλυσε για δεύτερη φορά την Μπάτσκα Τοπόλα και προκρίθηκε στα playoffs του Champions League.

Η Μπράγκα είχε κλειδώσει από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση απέναντι στην Μπάτσκα Τοπόλα, όμως δεν επαναπαύτηκε στο 3-0, διέλυσε τους Σέρβους κι εκτός έδρας με 4-1 και προχώρησε στα playoffs του Champions League, όπου περιμένει τον Παναθηναϊκό.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στον αγωνιστικό χώρο και σημείωσαν τα γκολ τους στο πρώτο 20λεπτο. Ο Πίζι άνοιξε το σκορ στο 9', Μπρούμα και Άλβαρο Τζαλό ακολούθησαν και ο Αλ Μουσράτι συνέχισε το πορτογαλικό πάρτι. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν με τον Μάρκο Ράκονιατς στο 40' και στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έσβησε, αφού όλα είχαν κριθεί.

Στην Πράγα, η Κοπεγχάγη κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, αλλά τελικά χρειάστηκε τα πέναλτι για να πάρει την πρόκριση με 4-2 κόντρα στη Σπάρτα. Ο Τζόρνταν Λάρσον άνοιξε το σκορ για τους Δανούς μόλις στο 1ο λεπτό και στο 80' ο Βέλκο Μπιρμάντσεβιτς ισοφάρισε κι έστειλε το παιχνίδι στον επιπλέον χρόνο. Ο Καζίμ Λάτσι στο τέλος του 1ου μέρους έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στις καθυστερήσεις ο Βίκτορ Κλάεσον έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια.

Ο Βίκτορ Ολατούντζι με την έναρξη του 2ου μέρους της παράτασης βρήκε κι αυτός δίχτυα, όμως ο Κλάεσον απάντησε άμεσα ξανά. Το 3-3 ήταν το σκορ έπειτα από 120 λεπτά αγώνα και στα πέναλτι οι Δανοί εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι κι έφτασαν στη νίκη πρόκριση.