CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Η Μακάμπι Χάιφα σόκαρε στο 90' τον Αστέρα και πέρασε στους ομίλους, περίπατος για Μπενφίκα

Οι παίκτες της Μακάμπι Χάιφα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για τα playoffs του Champions League 2022-2023 στο "Ράικο Μίτιτς", Βελιγράδι | Τρίτη 23 Αυγούστου 2022 © 2022 DARKO VOJINOVIC/ASSOCIATED PRESS

Η Μακάμπι Χάιφα σόκαρε τον Ερυθρό Αστέρα στο 90' και με αυτογκόλ ισοφάρισε σε 2-2, αρπάζοντας την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Η Μπενφίκα διπλασίασε τις νίκες της επί της Ντινάμο Κιέβου και προκρίθηκε. Η Πλζεν έκανε την ανατροπή και προχώρησε κι αυτή εις βάρος της Γκαράμπαγ.

Η ονειρική πορεία της Μακάμπι Χάιφα έφτασε μέχρι τους ομίλους του Champions League χάρη σε ένα αυτογκόλ στο 90'. Στο συγκλονιστικό ζευγάρι με τον Ερυθρό Αστέρα, οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν σε 2-2 χάρη στον Μίλαν Πάβκοβ στο τέλος και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι, πήραν την πρόκριση για τρίτη φορά στην ιστορία τους σε αυτήν τη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας στο Βελιγράδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους Σέρβους να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 1ο ημίχρονο χάρη στους Αλεκσάνταρ Πέσιτς και Μίρκο Ίβανιτς. Στις καθυστερήσεις, ο Μίλαν Μπόργιαν απέκρουσε πέναλτι του Ντόλεβ Χαζίζα, όμως κάπου εκεί άλλαξε το μομέντουμ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντάνιελ Σούντγκρεν επιχείρησε ένα μακρινό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα λόγω λάθους του Μπόργιαν.

Το 2-1 θα οδηγούσε το ζευγάρι στην παράταση, αφού στο 2ο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ. Ωστόσο, στο 90' η αλλαγή των Σέρβων επιχείρησε να διώξει ένα φάουλ του Ομέρ Ατζίλι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η τελευταία φάση ήταν για τον Αστέρα, όμως ο Νεμάνια Μιλούνοβιτς δεν βρήκε στόχο στο 90+7' κι οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν με μια θέση στο Europa League.

Αυτό επηρεάζει και τον Ολυμπιακό, αφού πλέον γίνεται πιο δύσκολη η παρουσία του στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση της Παρασκευής, αν αποκλείσει τον Απόλλωνα Λεμεσού. Για να βρεθεί στους ισχυρούς πλέον χρειάζεται αποκλεισμό της Μπόντο Γκλιμτ από την Ντίναμο Ζάγκρεμπ και της Αϊντχόφεν από τη Ρέιντζερς στα τελευταία ζευγάρια των playoffs του Champions League.

Η Μπενφίκα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ντινάμο Κιέβου και με δεύτερη νίκη προκρίθηκε στη φάση των ομίλων για ακόμα μία χρονιά. Η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (αγωνίστηκε βασικός) είχε παρακαταθήκη το 2-0 στην Πολωνία και με το 3-0 της Λισαβόνας περιμένει να μάθει τον όμιλό της στην κλήρωση της Πέμπτης.

Οι Πορτογάλοι "καθάρισαν" τον αγώνα από το 1ο ημίχρονο, όταν σημείωσαν τα γκολ τους. Ο Νικολάς Οταμέντι με κεφαλιά στο 27' έκανε το 1-0 και με λάθος της άμυνας των Ουκρανών, ο Ράφα Σίλβα στο 40' "κλείδωσε" τη νίκη. Το πλασέ του Νταβίντ Νέρες στο 42' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για τους Λουζιτανούς, που στη συνέχεια έριξαν το ρυθμό τους.

Οι Ουκρανοί συνεχίζουν στους ομίλους του Europa League, όπου θα βρεθεί κι η Γκαράμπαγ, παρότι άγγιξε το όνειρο απέναντι στην Πλζεν. Το 1-1 του αγώνα στο Αζερμπαϊτζάν άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά στο δεύτερο παιχνίδι οι Τσέχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 2-1. Το πανέμορφο γκολ του Φίλιπ Όζομπιτς στο 38' έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως στο 2ο ημίχρονο οι Γιαν Κόπιτς και Γιαν Κλίμεντ έφεραν τα πάνω κάτω κι έστειλαν στους ομίλους για 4η φορά την ομάδα τους.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων (μονοπάτι πρωταθλητών)

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων (μονοπάτι μη πρωταθλητών)