ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Νέα γκέλα για Ντόρτμουντ, αυτοκτονία για Λεβερκούζεν στο 93'

O Έρλινγκ Χάαλαντ με τη φανέλα της Ντόρτμουντ σε ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Χόφενχαϊμ Ⓒ 2021 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Η Ντόρτμουντ συνεχίζει την ελεύθερη πτώση της μένοντας στο 2-2 με την Χόφενχαϊμ και εκτός της πρώτης τετράδας ενώ η Λεβερκούζεν προηγήθηκε 2-0 στο 85' επί της Μάιντς αλλά ισοφαρίστηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (VIDEOS).

Χωρίς κάποια νικήτρια ολοκληρώθηκαν και τα τέσσερα ματς της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga που έλαβαν χώρα το απόγευμα του Σαββάτου, με τις μεγάλες χαμένες να είναι χωρίς αμφιβολία οι Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν.

Οι Βεστφαλοί είδαν τον Σάντσο να ανοίγει το σκορ στο 24' (4 γκολ και ισάριθμες ασίστ μετράει ο Άγγλος εξτρέμ από την 1η Ιανουαρίου) απέναντι στην Χέρτα όμως στη συνέχεια έπεσαν θύμα ανατροπής με τα γκολ των Νταμπούρ και Μπεμπού και χρειάστηκε το 15ο γκολ στο πρωτάθλημα από τον Χάαλαντ στο 81' για να πάρουν έναν βαθμό, μετρώντας ωστόσο μόλις 1 νίκη στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος και παραμένοντας σε απόσταση από την προνομιούχο πρώτη τετράδα.

Την ίδια ώρα η Λεβερκούζεν βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη απέναντι στην Μάιντς με τα γκολ των Αλάριο (14') και Σικ (85') που θα την έφερνε στη 2η θέση μαζί με την Βόλφσμπουργκ, όμως στα τελευταία λεπτά χαλάρωσε επικίνδυνα και το πλήρωσε πολύ ακριβά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 89' με τον Γκλάτζελ και να αρπάζουν το βαθμό στο 93' με τον Στέγκερ.

Στην "Mercedes-Benz Arena" η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου (βασικός, αγωνίστηκε σε όλο το ματς) προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Κάλατζιτς αλλά η Χέρτα ισοφάρισε σε 1-1 με τον 17χρονο Νετζ στο 82', ενώ στην Βρέμη έμειναν στο μηδέν η τοπική Βέρντερ με την Φράιμπουργκ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου

Λειψία - Άουγκσμπουργκ 2-1 (38' πεν. Όλμο, 43' Ενκουλού / 77' πεν. Καλιτζιούρι)

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου

Λεβερκούζεν - Μάιντς 2-2 (14' Αλάριο, 85' Σικ / 89' Γκλάτζελ, 90+3' Στέγκερ)

Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 2-2 (24' Σάντσο, 81' Χάαλαντ / 31' Νταμπούρ, 51' Μπεμπού)

Στουτγκάρδη - Χέρτα 1-1 (45+1' Κάλατζιτς / 82' Νετζ)

Βέρντερ Βρέμης - Φράιμπουργκ 0-0

Ουνιόν Βερολίνου - Σάλκε 0-0