BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Ντόρτμουντ έπιασε την Μπάγερν, η Ουνιόν πάτησε κορυφή

Ο Σεμπαστιάν Αλέ της Ντόρτμουντ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Φράιμπουργκ για την Bundesliga 2022-2023 στο "Ζίγκναλ Ίντουνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η μάχη τίτλου της Bundesliga καλά κρατεί, με τις εναλλαγές στην κορυφή να φέρνουν επικεφαλής την Ουνιόν και την Ντόρτμουντ να πιάνει την Μπάγερν, ύστερα από τις νίκες τους το Σάββατο.

Εντυπωσιακή ήταν η 19η αγωνιστική στην Bundesliga, αφού -προσωρινά- έριξε την Μπάγερν από την κορυφή. Η Ντόρτμουντ την έπιασε ύστερα από το θρίαμβο απέναντι στη Φράιμπουργκ (των 10 παικτών) κι η Ουνιόν την προσπέρασε.

Στη Βεστφαλία, η Μπορούσια υποδέχθηκε την ισόβαθμη ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ και τη διέλυσε με 5-1 χάρη σε μία φάση στο 17ο λεπτό. Ο Κιλιάν Σιλντιγιά έχασε τον Καρίμ Αντεγέμι, προσπάθησε να τον κρατήσει πριν μπει στην περιοχή από αριστερά και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, δύο λεπτά έπειτα από την πρώτη του.

Με παίκτη περισσότερο, η Ντόρτμουντ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε με τον Νίκο Σλότερμπεκ και παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45' με τον Λούκας Χέλερ, δεν άντεξαν στο 2ο μέρος. Ο Αντεγέμι έκανε το 2-1 με την έναρξη του ημιχρόνου και τρία λεπτά αργότερα ο Σεμπαστιάν Αλέ άνοιξε λογαριασμό με την Μπορούσια, την παγκόσμια ημέρα κατά του καρκίνου, τον οποίο νίκησε τους προηγούμενους μήνες. Γιούλιαν Μπραντ και Τζιοβάνι Ρέινα απλά αύξησαν το μέγεθος του θριάμβου μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στην κορυφή πάντως επέστρεψε η Ουνιόν, η οποία υπέταξε τη Μάιντς με 2-1 στο Βερολίνο και προσπέρασε την Μπάγερν. Η ομάδα του Ουρς Φίσερ ήταν ξανά αποτελεσματική σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι και προηγήθηκε με τον Κέβιν Μπέρενς στο 1ο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μάρκους Ίνγκβαρτσεν στο 79', όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Τζόρνταν Σιεμπατσό ανέκτησε το προβάδισμα κι έδωσε τη νίκη.

Χαμένη της αγωνιστικής ήταν η Λειψία, η οποία άφησε δύο βαθμούς στην Κολωνία λόγω του 0-0 που την άφησε στην 4η θέση. Ο αγώνας ήταν αρκετά κακός, με λίγες -αλλά καλές- φάσεις. Οι "τράγοι" είχαν δύο δοκάρια, οι φιλοξενούμενοι δύο μεγάλες ευκαιρίες, όμως καμία ομάδα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπόχουμ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Χόφενχαϊμ, πήρε τη νίκη με 5-2 και την έπιασε στη βαθμολογία, στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρία γκολ στα πρώτα 40 λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια άντεξαν στην απάντηση των φιλοξενουμένων. Ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε στον πάγκο των νικητών, με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο εκτός αποστολής.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Άουγκσμπουργκ - Λεβερκούζεν 1-0 (55' Μπερίσα)
  • Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 5-1 (26' Σλότερμπεκ, 48' Αντεγέμι, 51' Αλέ, 69' Μπραντ, 82' Ρέινα / 45' Χέλερ)
  • Ουνιόν - Μάιντς 2-1 (32' Μπέρενς, 84' Σιεμπατσό / 79' πέν. Ίνγκβαρτσεν)
  • Κολωνία - Λειψία
  • Άιντραχτ - Χέρτα 3-0 (21' πέν., 28' Κολό Μουανί, 90+3' Μπούτα)
  • Μπόχουμ - Χόφενχαϊμ 5-2 (22' Χόφμαν, 30' Φέρστερ, 40' Ασάνο, 69' Μάσοβιτς, 83' Μπροσίνσκι / 49' Μπαουμγκάρτνερ, 77' Νταμπούρ)
  • Γκλάντμπαχ - Σάλκε 0-0
  • 05/02 16:30 Στουτγκάρδη - Βέρντερ
  • 05/02 18:30 Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν