BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Μπάγερν γκέλαρε, η Στουτγκάρδη σόκαρε την Ντόρτμουντ στο 90+7'

Ο Σίλας και ο Γουατάρου Έντο της Στουτγκάτρδης σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Ντόρτμουντ για την Bundesliga 2022-2023 στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Σάββατο 15 Απριλίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Μπάγερν δεν κατάφερε να λυγίσει τη Χόφενχαϊμ στο Μόναχο, όμως η Ντόρτμουντ δεν την έπιασε, αφού τα θαλάσσωσε απέναντι στην Στουτγκάρδη των 10 παικτών λόγω αποβολής του Ντίνου Μαυροπάνου, που ισοφάρισε στο 90+7'.

Η Μπάγερν παραμένει σε κρίση παρά την αλλαγή προπονητή, αφού απέτυχε να κάμψει την αντίσταση της Χόφενχαϊμ στο Μόναχο. Το 1-1 για την 28η αγωνιστική της Bundesliga κάνει ακόμα πιο βαρύ το κλίμα στο σύλλογο πριν από τη ρεβάνς με τη Μάντσεστερ Σίτι στο Champions League.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με τον Μπενζαμέν Παβάρ, χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα για περισσότερα τέρματα. Ο Λιρόι Σανέ άρχισε βασικός αλλά με σημάδια στο πρόσωπο από τη γροθιά του Σαντιό Μανέ, όμως δεν βοήθησε στο επιθετικό σκέλος. Ούτε ο Σερζ Γκνάμπρι που άρχισε βασικός και σε ρόλο σέντερ φορ.

Η αδυναμία των γηπεδούχων να βρουν γκολ τιμωρήθηκε από τον Αντρέι Κράμαριτς στο 71', σε μία από τις ελάχιστες επιθετικές ενέργειες των φιλοξενουμένων. Δύο λεπτά αργότερα ο Παβάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Γάλλου.

Το 1-1 θα μπορούσε να στείλει την Ντόρτμουντ στην κορυφή, αν δεν τα θαλάσσωνε με το 3-3 στη Στουτγκάρδη. Οι Βεστφαλοί μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν δύο γκολ από τον Σεμπαστιάν Αλέ και τον Ντόνιελ Μάλεν και το κερασάκι στην τούρτα ήταν η αποβολή του Ντίνου Μαυροπάνου με δύο κίτρινες κάρτες σε τέσσερα λεπτά.

Όλα τα δεδομένα ήταν υπέρ της σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που στο 2ο μέρος έγινε μονόπλευρο. Οι Σουηβοί κατάφεραν να κλείσουν καλά την εστία τους και η Μπορούσια περιορίστηκε σε άστοχα σουτ. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερως αποτελεσματικοί και σημείωσαν δύο γκολ με τους Τανγκί Κουλιμπαλί και Τζόσα Βάγκνομαν να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια στο 84'.

Το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη, με τον Έντιν Τέρζιτς να μην έχει άλλες αλλαγές. Η τελευταία που έκανε, ο Τζιοβάνι Ρέινα, σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και όλοι πίστεψαν ότι η Ντόρτμουντ έπαιρνε τη νίκη. Όχι ο Σίλας όμως, μια αλλαγή του Ζεμπάστιαν Χένες, με τον Κονγκολέζο επιθετικό να σκοράρει στο 90+7' και να παίρνει βαθμό που ξεκολλάει την Στουτγκάρδη από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Λειψία έκανε το καθήκον της νωρίς απέναντι στην Άουγκσμπουργκ και πήρε τη νίκη με 3-2, ανεβαίνοντας προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Άρνε Μάιερ μόλις στο 5', όμως η ανατροπή ήρθε και με το παραπάνω μέσα σε μισή ώρα. Ο Κέβιν Καμπλ ισοφάρισε στο 10' και ο Τίμο Βέρνερ με δύο γκολ άνοιξε την ψαλίδα μέχρι το 35ο λεπτό. Ο ρυθμός έπεσε, η Λειψία έμοιαζε να επαναπαύεται και δέχθηκε γκολ στο 82' από τον Ρούμπεν Βάργκας, που δεν ήταν αρκετό να της στερήσει τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Σάλκε - Χέρτα 5-2 (3' Σκάρκε, 13', 78' Μπίλτερ, 48' Τερόντε, 90+2' Καμίνσκι)
  • Μπάγερν - Χόφενχαϊμ 1-1 (17' Παβάρ / 71' Κράμαριτς)
  • Λειψία - Άουγκσμπουργκ 3-2 (10' Καμπλ, 32', 35' Βέρνερ / 5' Μάιερ, 82' Βάργκας)
  • Κολωνία - Μάιντς 1-1 (51' Λιούμπιτσιτς / 17' Αζόρκ)
  • Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ 3-3 (78' Κουλιμπαλί, 84' Βάγκνομαν, 90+7' Σίλας / 26' Αλέ, 33' Μάλεν, 90+2' Ρέινα)
  • Άιντραχτ - Γκλάντμπαχ 1-1 (83' Κολό Μουανί / 13' Χόφμαν)
  • 16/04 16:30 Βέρντερ - Φράιμπουργκ
  • 16/04 18:30 Ουνιόν - Μπόχουμ
  • 16/04 20:30 Βόλφμπουργκ - Λεβερκούζεν